WGI: w najbliższych dniach złotówka powinna być stabilna

Marek Druś
opublikowano: 02-08-2001, 16:50

Rynek krajowy

Początek krajowej sesji przyniósł dość silny spadek notowań naszej waluty. Kurs dolara do złotego wzrósł do 4,2800, a kurs euro do złotego zwyżkował do 3,7650. Przełożyło się to na wzrost odchylenia złotówki od parytetu do minus 7,35 proc. W trakcie następnych kilku godzin krajowa waluta odrobiła część strat. Kurs USD/PLN spadł do 4,25, a kurs EUR/PLN zniżkował do 3,75 (odchyl. -7,55/60 proc.). Po godz. 12.00 notowania złotówki jednak ponownie zaczęły spadać. Duże znaczenie miały tutaj ponowne nienajlepsze informacje napływające z Argentyny. Odchylenie krajowej waluty wzrosło do najwyższych w dniu dzisiejszym poziomów, czyli do minus 7,27 proc. Jednakże tuż przed 14, w reakcji na decyzję Europejskiego Banku Centralnego o pozostawieniu bez zmian głównych stóp procentowych i związaną z tym wyprzedażą euro na rynku międzynarodowym, kurs europejskiej waluty do złotego zaczął spadać. Pociągnęło to za sobą, przy niezmienionym poziomie kursu dolara do złotego (ok. 4,26), wzrost notowań krajowej waluty. O godz. 14.50 kurs euro do złotego spadł do 3,7430, a odchylenie wzrosło do poziomów notowanych przed południem, tj. do minus 7,50 proc.

Prognoza: Naszym zdaniem, notowania złotówki powinny ulec stabilizacji przy obecnych poziomach. Rynek oczekuje na dalsze informacje o wpływach z prywatyzacji, w tym głównie z TPSA.

Strategia: Importer: Kupuj dolary poniżej 4,25; Eksporter: Czekaj

Rynek jena

Ostatnie, nienajlepsze, dane napływające z USA nie pozostały bez wpływu na notowania amerykańskiej waluty względem japońskiej. Pogarszająca się aktywność w przemyśle Stanów Zjednoczonych oraz słabsze nastroje konsumentów spowodowały fakt wzmożonych zakupów jenów za dolary. W trakcie dzisiejszej sesji kurs USD/JPY zniżkował o 80 pkt., z 124,70 do 123,90.

Początek handlu na kosie EUR/JPY przyniósł spadek notowań europejskiej waluty. Po południu, po decyzji ECB i wynikłej z tego przecenie euro na rynkach światowych, japońska waluta odrobiła jednak wcześniejsze straty. Kurs euro do jena spadł w okolice 109,00.

Prognoza: Notowania japońskiej waluty w stosunku do dolara powinny pozostawać stabilne w przedziale 123,8 – 124,4.

Strategia: Pozostań neutralny;

Rynek euro

Pierwsza cześć sesji upłynęła pod znakiem nadal silnego euro. W oczekiwaniu na decyzję Europejskiego Banku Centralnego kurs EUR/USD poruszał się w granicach 0,8800 – 0,8835. Informacje Komisji Europejskiej o lipcowym spadku wskaźnika nastrojów w gospodarce strefy euro, a także o spadku wskaźników zaufania wśród konsumentów oraz przedsiębiorców tego obszaru powodowały jedynie niewielkie wahania kursu w powyższym zakresie.

O godz. 13.45 ECB poinformowało o utrzymaniu poziomu głównych stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W reakcji na to notowania wspólnej waluty spadły poniżej granicy 0,88, tj. do ok. 0,8790.

Prognoza: Notowania europejskiej waluty powinny poruszać się w zakresie wahań 0,8780 – 0,8830.

Strategia: Pozostań neutralny

Kalendarium:

Piątek – 3 sierpnia

Eurozone – PKB za I kwartał – 3 poprawka (12.00)*

USA – Bezrobocie oraz liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w lipcu (14.30)*

USA – Średnia płaca godzinowa w lipcu (14.30)*

Polska – Koniunktura gospodarcza w przemyśle, budownictwie i handlu detalicznym w lipcu (16.00)*

*(czasu warszawskiego)

Źródło: Reuters, GUS, NBP.

Przygotowują: Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: w najbliższych dniach złotówka powinna być stabilna