Więcej emisji papierów komunalnych

Arkadiusz Wicik
05-07-2001, 00:00

Więcej emisji papierów komunalnych

Kilka dużych emisji obligacji komunalnych w drugiej połowie czerwca spowodowało, że wartość rynku obligacji komunalnych po raz pierwszy przekroczyła 1 mld zł. Od początku 2001 r. zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji wzrosło o 20 proc., przy czym największy wzrost wystąpił w maju i czerwcu.

W drugiej połowie czerwca na rynku pojawiły się cztery nowe programy emisji. Realizują je Kluczbork, Kutno, Szamocin i Lubań. Ponadto kilka samorządów wyemitowało kolejne transze obligacji w ramach programów zainicjowanych w latach poprzednich. Największą tego typu emisję przeprowadziła Bydgoszcz. Wartość uplasowanych przez nią w czerwcu obligacji wyniosła 54 mln zł. Program, którego organizatorem jest bank Pekao SA, został rozpoczęty w grudniu 2000 r. Do tej pory Bydgoszcz wyemitowała obligacje na kwotę 90 mln zł. Kolejne serie obligacji wyemitowały w czerwcu Sosnowiec i Nysa.

W segmencie obligacji przedsiębiorstw pojawiła się nowa emisja obligacji długoterminowych. IKEA uplasowała za pośrednictwem ING Bank 5-letnie obligacje o wartości 125 mln zł i 10-letnie obligacje na kwotę 125 mln zł. Emisja spółki IKEA jest jedną z największych na polskim rynku obligacji o co najmniej 5-letniej zapadalności.

W drugiej połowie czerwca na rynku krótkoterminowych papierów dłużnych wzrósł znacznie popyt. Inwestorzy, spodziewając się obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, nabywali KPD o wyższej rentowności. W rezultacie wartość krótkoterminowych papierów dłużnych uplasowanych przez banki w drugiej połowie czerwca była wysoka i wyniosła niemal 4 mld zł. Na koniec czerwca wartość wyemitowanych i niezapadłych transz KPD wyniosła 11,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Wicik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej emisji papierów komunalnych