Więcej obciążeń dla przedsiębiorców

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 27-10-2016, 22:00

Firmom będzie trudniej pozyskać pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego — uważa Konfederacja Lewiatan.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) powstał po to, by część składek odprowadzanych na Fundusz Pracy była przeznaczana na ustawiczne kształcenie pracodawców i pracowników. Chodzi o podnoszenie ich kompetencji, które odpowiadałyby wymaganiom rynku — przypomina Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem, projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącyKFS narzuca na pracodawców dodatkowe biurokratyczne obowiązki.

Zobacz więcej

Pexels CC0 License

— Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu będą miały negatywny wpływ na Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Zwiększą problemy i trudności w ubieganiu się o pieniądze oraz wydłużą okres oczekiwania na wyniki i realizację różnych przedsięwzięć — ostrzega dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Organizacja przedsiębiorców podkreśla, że regulacja wprowadza wymóg załączania do dokumentów dodatkowych zapisów i uzasadnień, których można byłoby oczekiwać na etapie podpisywania umowy pomiędzy pracodawcą a urzędem, a nie w momencie ubiegania się o pieniądze z KFS. Nie tylko pracodawcy narzekają. Również pracownicy urzędów pracy wskazują na kłopoty związane z oceną wniosków.

— Dodawanie obciążeń i wymagań oraz skomplikowanych, niejasnych procedur jest dolewaniem oliwy do ognia. Ministerstwo szykuje pracodawcom i urzędom pracy biurokratyczną ścieżkę zdrowia, ale najgorzej, że nieźle działający instrument może zostać trwale uszkodzony — konkluduje Grzegorz Baczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Więcej obciążeń dla przedsiębiorców