Wielka Brytania: pomoc dla Irlandii budzi kontrowersje polityczne

PAP
opublikowano: 22-11-2010, 21:25

Brytyjski minister finansów George Osborne zaoferował w poniedziałek udzielenie Irlandii dwustronnej pożyczki w wysokości ok. 7 mld funtów jako dodatku do pakietu pomocy negocjowanego przez rząd w  Dublinie z UE, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym.

Informując o tym w Izbie Gmin, naraził się na krytykę ze strony posłów z tylnych ław poselskich z jego własnej partii, opozycji i związków zawodowych. Osborne przyznał zarazem, że przez minione dwa tygodnie był zaangażowany w zakulisowe rozmowy na temat szczegółów technicznych pożyczki. Niektórych spośród nich jeszcze nie sfinalizowano.

"Irlandia to przyjaciel w potrzebie i w brytyjskim interesie narodowym jest dopomożenie mu w trudnym położeniu" - podkreślił Osborne. Minister rozróżnił pomoc dla Irlandii i dla eurostrefy, do której W. Brytania nie należy.

Irlandia jest jednym z największych rynków eksportu dla brytyjskich towarów. Londyn i Dublin wspólnie sponsorują proces pokojowy w Irlandii Płn. Brytyjskie i irlandzkie banki są blisko powiązane.

Według Osborne'a Londyn udzieliłby pomocy finansowej Irlandii dopiero wówczas, gdyby rząd w Dublinie nie był w stanie wywiązać się z warunków spłaty głównej pożyczki, na którą złożą się środki Unii Europejskiej (ok. 2/3 ogólnej sumy) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (pozostała 1/3). Ponieważ pożyczka Londynu dla Dublina jest pożyczką dwustronną, Izba Gmin musi ją zaaprobować.

Jeszcze przed debatą w Izbie Gmin konserwatywny poseł Douglas Carswell powiedział BBC, że "W. Brytania nie powinna dopłacać do tego, by Irlandia pozostała w eurostrefie".

Laburzystowski rzecznik ds. finansów Alan Johnson poparł przyznanie Irlandczykom pożyczki, ale nie krył zdziwienia, po co im dodatkowe środki z Londynu, gdy Bruksela obiecała im tak duży pakiet pomocy. Johnson ostrzegł Osborne'a przed zbyt szybką redukcją deficytu budżetowego, gdyż jego zdaniem może to grozić W. Brytanii powtórką scenariusza irlandzkiego.

Laburzystowski poseł John Mann zapowiedział, że będzie głosował przeciwko pożyczce dla Irlandii, ponieważ "rząd chce uratować bankierów, w tym brytyjskich, kosztem podatnika".

Mannowi nie podoba się także to, że Irlandia mimo pakietu międzynarodowej pomocy będzie mogła zachować niską stawkę podatku korporacyjnego (12,5 proc. - jedną z najniższych w UE), co skłania brytyjskie korporacje do przenoszenia tam operacji. Wskazał na przykład brytyjskiej firmy Northern Foods, która postąpiła tak w ubiegłym tygodniu.

"Sytuacja Irlandii ilustruje, co się dzieje, gdy rząd kładzie cały nacisk na cięcia wydatków, a finansów nie reformuje" - ostrzegł z kolei sekretarz generalny centrali związkowej TUC Brendan Barber, nawiązując do dużych cięć ogłoszonych przez Osborne'a w październiku.

Najwięcej zrozumienia dla Osborne'a miał jego poprzednik na stanowisku ministra finansów, laburzysta Alistair Darling.(PAP)

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane