Wielka Brytania pozwoli na ograniczony udział Huawei w 5G

opublikowano: 24-04-2019, 18:51

Brytyjska Narodowa Rada Bezpieczeństwa, której przewodniczy premier Theresa May, podjęła decyzję w sprawie udziału Huawei w budowie sieci telefonii 5G w kraju, pisze Reuters.

Rada zdecydowała, że największa chińska spółka telekomunikacyjna nie będzie dopuszczona do udziału w tworzeniu rdzenia sieci 5G, a jej udział w budowie pozostałych części będzie ograniczony, twierdzą informatorzy agencji.

Theresa May
Zobacz więcej

Theresa May fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że kompromisowe brytyjskie rozwiązanie może być wzorem dla innych krajów Zachodu, poszukujących sposobu na zaspokojenie żądań USA oraz utrzymanie dobrych relacji z Chinami.

Rząd USA oskarża Huawei o wspieranie działań szpiegowskich rządu Chin. Ostrzegał w przeszłości swoich sojuszników, że nie będzie mógł współpracować z nimi na tym samym poziomie co dotychczas jeśli pozwolą Huawei na  udział w budowie u siebie sieci 5G.

Założone w 1987 roku przez byłego oficera chińskiej armii Huawei wielokrotnie zaprzeczało, że współpracuje ze służbami wywiadowczymi swojego kraju. Sugerowało, że USA walczą z nim, bo zostawiło w tyle amerykańskie firmy telekomunikacyjne.  

W styczniu polskie władze poinformowały o zatrzymaniu pod zarzutem szpiegostwa na szkodę Polski Weijinga W., jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei i Piotra D., byłego oficera ABW, który ostatnio pracował w Orange.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu