Wielka Brytania przetrwała bez spalania węgla najdłużej od Rewolucji Przemysłowej

opublikowano: 07-05-2019, 15:45

Wielka Brytania przez ponad pięć dni nie korzystała z energii pochodzącej ze spalania węgla. To najdłuższy taki okres od początku Rewolucji Przemysłowej.

Wielka Brytania jest jednym z pionierów wykorzystana energii ze źródeł odnawialnych i ma najwięcej na świecie działających elektrowni wiatrowych, a także coraz liczniejsze instalacje solarne. Wielka Brytania chce całkowicie zrezygnować do 2025 roku z korzystania węgla jako paliwa. Jego udział w produkcji energii spadł z 40 proc. sześć lat temu do 5 proc. w ubiegłym roku. Z ostatnich danych wynika, że z energii generowanej ze spalania węgla nie korzystano od 1 maja od godziny 13:00. Poprzedni rekord z tego roku wynosił 90 godzin. W sobotę 27 proc. energii generowały instalacje wiatrowe, 25 proc. elektrownie korzystające z gazu ziemnego, a 24 proc. elektrownie atomowe. 

Zobacz więcej

Węgiel kamienny

Bloomberg

- W miarę jak coraz więcej energii odnawialnej jest w naszym systemie okresy bez korzystania z węgla będą stawały się nową normalnością - poinformował National Grid, operator brytyjskiej sieci energetycznej. – Wierzymy, że do 2025 roku będziemy w stanie utrzymać brytyjski system energii elektrycznej bez węgla – dodała spółka. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu