WIG20 liderem wzrostów w Europie

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 12-12-2019, 19:47

To była ciekawa, czwartkowa sesja na większości rynków. W kalendarzu na dziś mieliśmy m.in. posiedzenia SNB, EBC. W tle rozgrywają się wybory parlamentarne w UK. Pod koniec europejskiego handlu swój udział w inicjacji dalszych wzrostów miały ponownie tweety D. Trumpa. Ostatecznie WIG20 zyskał dziś 2,68%, mWIG40 wzrósł 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,54%. Obroty wyniosły dziś 850 mln z czego 760 mln to WIG20.

Jeszcze przed startem sesji była widoczna chęć (zachowanie futures) rozegrania korekcyjnego odbicia na WIG20. Większość europejskich indeksów nieznacznie zyskiwała na bazie wczorajszego FED'u. Amerykańscy inwestorzy kupowali akcje po tym jak Powell zasygnalizował, że stopy nie wzrosną do czasu wyraźnego podbicia inflacji. W Europie byliśmy świadkami zakończenia pierwszego posiedzenia EBC pod C. Lagarde. Była szefowa MFW zapowiedziała przegląd strategiczny polityki monetarnej w 2020r. jednak generalnie, zgodnie z oczekiwaniami, nie doszło do jakiekolwiek zmiany stanowiska. Wybicia na indeksach pod koniec obrotu w Europie miały ponownie, związek z działalnością D. Trumpa w mediach społecznościowych. Prezydent USA napisał na twitterze, iż "jesteśmy bardzo blisko bardzo dużego porozumienia z Chinami". Rynek klasycznie odebrał informacje te jako sygnał możliwego zawarcia umowy przed zapowiadanymi na 15/12 nowymi cłami i taryfami wobec Chin, co wwindowało amerykańskie giełdy na nowe, historyczne maksima.

Również lokalnie byliśmy świadkami ciekawej sesji w Warszawie. Najmocniejszym indeksem był dziś makro-sektorowy WIG.MS-Fin (+3,73%) oraz WIG-Banki (+3,31%). Duża zasługa dziś w tym m.in. walorów Santandera które rosły o blisko 7%. Wyraźne spadki w głównym indeksie zanotowały dziś tylko akcje Tauronu, które zniżkowały 4,13%. Klasycznie jeszcze ciekawiej było dziś na mniejszych spółkach, gdzie wchodzący w skład mWIG40, Mabion tracił przejściowo nawet 25%, a TKO zbliżało się nawet do -40%. Spowodowało to spadek sub-indeksu WIG-Leki do -7,12%. Powodem przeceny były przypuszczenia, iż termin rozmów z EMA w sprawie procedury dopuszczenia leku, które dzisiaj miały się zakończyć, został przesunięty, ponieważ spółka musi odpowiedzieć na dodatkowe pytania agencji. Ponadto znów ciekawie było na sektorze gamingowym, gdzie walory TenSquareGames rosły o 7%, Playway o ponad 3%. Istotniejsze ruchy widoczne były również, po informacjach ze spółek, na Ultimate Games (+4,44%) czy Klabatera (+5,25%).

WIG20 był dziś liderem wzrostów (2,68%) wśród europejskich indeksów. Tuż za nami znalazły się dziś parkiety rosyjskie oraz tureckie. Sugeruje to, iż wczorajszy FED skłonił inwestorów do poszukiwania rentowności również pośród rynków EM. W dużej mierze dzisiejsze zachowanie WIG20 należy jednak tłumaczyć ostatnią słabością, co wygenerowało dynamiczny ruch w ramach korekty wzrostowej ostatnich spadków (od początku listopada WIG20 stracił ok. 10%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane