Wlk. Brytania: niewielki wzrost PMI dla przemysłu

opublikowano: 02-07-2018, 12:59

Wzrost wytwórczości w Wlk. Brytanii utrzymywał się w czerwcu na wysokim poziomie, dostarczając trochę optymizmu pod koniec najgorszego kwartału dla sektora od końca 2016 roku.

Wskaźnik PMI dla branży przemysłowej wzrósł w czerwcu do 54,4 pkt w porównaniu ze zrewidowaną do 54,3 pkt (z 54,4)  wartością w maju, wynika z szacunków IHS Markit.

Tymczasem analitycy spodziewali się zniżki PMI do 54 pkt.

Ale na tym kończą się dobre informacje, bowiem optymizm biznesowy spadł w ciągu ostatniego miesiąca do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, w związku z obawami o możliwe wprowadzenie wyższych taryf handlowych, kurs walutowy i brexit. 

Firmy również odnotowały wzrost kosztów produkcji i niedoborów surowców, co może jeszcze bardziej zagrozić wzrostowi. 

W zeszłym miesiącu grono decydentów przegłosowało w stosunku 6 do 3 pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie oczekując ewolucji danych w kierunku oczekiwanym przez Bank Anglii zanim dojdzie do kolejnego zaostrzenia polityki monetarnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu