Wlk. Brytania: płace rosną, ale tłumi je inflacja

opublikowano: 25-10-2018, 12:15

Płace w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od ostatniego kryzysu finansowego, jednak uwzględniając inflacje pracownicy na Wyspach nie mają specjalnego powodu do radości.

Według zaprezentowanych w czwartek dorocznych danych Biura Statystyk Narodowych (ONS), mediana tygodniowego wynagrodzenia wzrosła w kwietniu 2018 r. do 596 funtów (734 USD). To o 3,5 proc. więcej niż rok wcześniej, i największy wzrost od 2008 r.

Tymczasem, jeśli wynagrodzenia zostaną skorygowane o wzrost cen, praktycznie pozostały na niezmienionym poziomie od 2011 r. i nada są około 3,7 proc. niższe niż w 2008 r. 

Wynagrodzenia zostały szczególnie mocno stłumione prze inflację, która nabrała tempa po głosowi ws., brexitu w 2016 r., z realnymi zarobkami ostatnio dopiero wykazującymi powrót do wzrostu.

Trwałość obecnego odbicia dzieli decydentów z Banku Anglii. Jon Cunliffe, zastępca szefa tej instytucji ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że perspektywy wzrostu płac w Wielkiej Brytanii mogą być słabsze niż prognoza banku centralnego sprzed pięciu miesięcy, co stoi w sprzeczności z opinią głównego ekonomisty BoE Andyma Haldane’a, który powiedział przez kilkoma dniami, że teraz są "bardziej przekonujące dowody nowego trendu na wzroście płac”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu