Czytasz dzięki

Włochy: 20 tys. osób zgłosiło się do pracy w rolnictwie, zastąpią też Polaków

  • PAP
opublikowano: 11-05-2020, 16:48

Ponad 20 tysięcy Włochów zgłosiło się do sezonowej pracy w gospodarstwach rolnych w kraju- podały włoskie media. Są wśród nich bezrobotni z powodu pandemii. Zastąpią robotników przybywających na czas zbiorów z innych krajów, między innymi z Rumunii czy z Polski.

Obecnie we Włoszech brakuje 200 tysięcy pracowników rolnych. Właściciele gospodarstw, zwłaszcza na południu, alarmują, że są w fatalnej sytuacji, ponieważ ich zbiory są zagrożone z powodu niespotykanego dotąd braku rąk do pracy.

Do pracy w rolnictwie zgłaszają się ludzie zwolnieni z zamkniętych lokali gastronomicznych czy sklepów i ci, którzy byli już bezrobotni przed obecnym kryzysem. Wszyscy dowiedzieli się o ogromnych problemach z siłą roboczą, jaką mają właściciele gospodarstw rolnych.

To tam, na przykład w Apulii co roku zatrudniani są przede wszystkim cudzoziemcy; zarówno imigranci, jak i ci, przyjeżdżający z innych krajów na kilka miesięcy do pracy przy zbiorach warzyw i owoców. Teraz nie mogą jednak przyjechać, bo granice są zamknięte z powodu pandemii.

Zgłoszenia od pozbawionych dochodów Włochów, którzy chcą zastąpić robotników z zagranicy, przyjmują rolnicze organizacje. Utworzyły one platformy dla osób poszukujących zajęcia i właścicieli gospodarstw pilnie potrzebujących pracowników.

Tylko jedna federacja rolniczych stowarzyszeń Confagricoltura otrzymała w ciągu miesiąca 17 tysięcy zgłoszeń od ludzi szukających pracy; zdecydowana większość z nich to Włosi. Związek Coldiretti zebrał 10 tysięcy zgłoszeń, w tym 9 tys. od obywateli włoskich.

Jedna trzecia zgłoszeń napłynęła od kobiet - podał dziennik „Corriere della Sera” w dodatku ekonomicznym.

Wśród debiutujących w gospodarstwach, zaznaczył, są na przykład bezrobotni kelnerzy.

Domenico Paschetta z firmy rolno- spożywczej w rejonie Cuneo na północy powiedział: „Potrzebujemy do zbiorów i pakowania 500 osób. W ostatnich latach 90 procent z nich to byli cudzoziemcy. Ale teraz , gdy nie mogą przyjechać z Albanii, Rumunii, Polski szukamy do pracy miejscowych”.

Jak zaznaczył, na szczęście nie brakuje osób szukających pracy na polach.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane