Włochy: liderzy populistów zapowiadają zmiany w banku centralnym i nadzorze finansowym

opublikowano: 10-02-2019, 11:06

Liderzy rządzących Włochami partii populistycznych sygnalizują chęć zmian we władzach banku centralnego, informuje Reuters.

- Zarządy Banku Włoch i Consob [nadzoru finansowego – red. pb.pl] powinny być całkowicie wyczyszczone – powiedział lider Ligi Północnej Matteo Salvini podczas spotkania z byłymi klientami mniejszych banków z północnych Włoch, które upadły w 2017 roku. - Jesteśmy tu bo ci, którzy powinni zarządząć nie zarządzali – dodał.

Pierwszy na celowniku Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd ma być Luigi Signorini, członek zarządu banku centralnego, którego kadencja kończy się w tym miesiącu. Reuters przypomina, że w maju dwóch innych członków władz Banku Włoch, w tym jego wiceszef Salvatore Rossi, będzie się starało o przedłużenie umów.

Drobni akcjonariusze Popolare di Vicenza i Veneto Banca stracili na inwestycji kiedy oba banki upadły w 2017 roku z powodu braku kapitału, a ich dobre aktywa zostały sprzedane bankowi Intesa Sanpaolo za symboliczne 1 EUR. Rządzący od czerwca ubiegłego roku populiści obiecali zrekompensowanie strat drobnym akcjonariuszom i stworzyli fundusz 1,5 mld EUR na ten cel. Nie godzi się na to Komisja Europejska. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio powiedział, że rząd Włoch nie przejmuje się tym.

- Jeśli Europ wyrazi zgodę, wówczas będzie okay. Jeśli jej nie wyrazi, dla nas wciąż będzie okay – powiedział.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy