Włochy: liderzy populistów zapowiadają zmiany w banku centralnym i nadzorze finansowym

opublikowano: 10-02-2019, 11:06

Liderzy rządzących Włochami partii populistycznych sygnalizują chęć zmian we władzach banku centralnego, informuje Reuters.

- Zarządy Banku Włoch i Consob [nadzoru finansowego – red. pb.pl] powinny być całkowicie wyczyszczone – powiedział lider Ligi Północnej Matteo Salvini podczas spotkania z byłymi klientami mniejszych banków z północnych Włoch, które upadły w 2017 roku. - Jesteśmy tu bo ci, którzy powinni zarządząć nie zarządzali – dodał.

Pierwszy na celowniku Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd ma być Luigi Signorini, członek zarządu banku centralnego, którego kadencja kończy się w tym miesiącu. Reuters przypomina, że w maju dwóch innych członków władz Banku Włoch, w tym jego wiceszef Salvatore Rossi, będzie się starało o przedłużenie umów.

Drobni akcjonariusze Popolare di Vicenza i Veneto Banca stracili na inwestycji kiedy oba banki upadły w 2017 roku z powodu braku kapitału, a ich dobre aktywa zostały sprzedane bankowi Intesa Sanpaolo za symboliczne 1 EUR. Rządzący od czerwca ubiegłego roku populiści obiecali zrekompensowanie strat drobnym akcjonariuszom i stworzyli fundusz 1,5 mld EUR na ten cel. Nie godzi się na to Komisja Europejska. Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio powiedział, że rząd Włoch nie przejmuje się tym.

- Jeśli Europ wyrazi zgodę, wówczas będzie okay. Jeśli jej nie wyrazi, dla nas wciąż będzie okay – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy