Włochy: sąd uwolnił morskie plaże

  • DI
opublikowano: 13-06-2018, 22:00

We Włoszech na brzeg morza można dojść przez każdą plażę, także płatną. Prawo do korzystania z plaży to dobro zagwarantowane przez konstytucję.

We Włoszech na brzeg morza można dojść przez każdą plażę, także płatną. Prawo do korzystania z plaży to dobro zagwarantowane przez konstytucję. W ostatnim czasie orzeczenia dotyczące wolnego dostępu do morskiego brzegu, także poprzez wejścia na płatne plaże, wydali sędziowie na Sardynii, w Lacjum i Kampanii. We Włoszech na wybrzeżu długości 7 tys. km bezpłatne plaże stanowią mniej niż połowę. W Ligurii za darmo można wejść tylko na 19 spośród 135, czyli na 14 proc. z nich. Znacznie więcej tzw. wolnych plaż jest na Sycylii, w Kalabrii i Apulii — od 60 do 75 proc. Najemcy odcinków wybrzeża z leżakami i parasolami oraz barami, na które wstęp jest płatny, często nie pozwalają turystom dostać się na brzeg i żądają opłat za wejście.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Spory na tym tle trwają od lat i czasem trafiają do sądów. W świetle wyroków dozwolone jest wejście przez bramę prowadzącą na płatną plażę bez konieczności wnoszenia opłaty, dojście do brzegu, położenie przy nim ręcznika i kąpiel w morzu, a następnie wyjście przez tę samą furtkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy