Włoski dług już nie jest największy w strefie euro

Pod względem wartości nominalnej francuski dług publiczny wyprzedził włoski, wynika z danych Eurostatu.

Na koniec pierwszego kwartału francuski dług sięgnął 2,36 bln EUR i był o 359 mln EUR wyższy od długu włoskiego, oblicza Eurostat. Francja przejęła od Italii pałeczkę lidera strefy euro pod względem bezwzględnej wielkości długu. Jednak w kategoriach względnych wciąż jej dług jest mniejszy – utrzymuje się poniżej równowartości 100 proc. PKB, podczas gdy Włochy są zadłużone na 134 proc. swojego produktu. O tym, że francuski dług wciąż jest o wiele łatwiejszy do udźwignięcia, świadczy także fakt, że rentowności obligacji 10-letnich są tam na lekkim minusie, podczas gdy w przypadku papierów rządu w Rzymie wciąż wynoszą 1,62 proc. Mimo to fakt jest faktem – Włochy przestały być największym dłużnikiem strefy euro.

„Wątpliwy honor bycia największym dłużnikiem stawia pod znakiem zapytania prawo Francji do pouczania Włoch w sprawie ich kontrowersyjnych planów zwiększenia wydatków budżetowych” – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy