Województwo śląskie w czołówce wykorzystania środków unijnych

PAP
opublikowano: 13-01-2009, 18:02

Woj. śląskie znalazło się w czołówce wykorzystania środków unijnych nowej perspektywy - samorząd tego regionu podpisał już umowy na realizację 53 projektów, których dofinansowanie wyniesie ponad 348 mln zł.

Poinformował o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej, podsumowującej ubiegły rok pracy zarządu woj. śląskiego, marszałek tego województwa Bogusław Śmigielski. Zaznaczył, że w grudniu minął rok od otwarcia pierwszych naborów projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

"Jesteśmy w czołówce regionów pod względem zaawansowania we wdrażaniu RPO. Jako pierwsze województwo ogłosiliśmy konkursy. Do tej pory zakończono już 10 naborów wniosków" - mówił marszałek. Dodał, że jak najlepsze wykorzystanie funduszy UE ogłosił w styczniu ub. roku jednym z priorytetów swej pracy na obejmowanym wtedy stanowisku.

Dotychczas w woj. śląskim zakończono ocenę projektów złożonych w pięciu konkursach obejmujących: rozwój elektronicznych usług publicznych, gospodarki wodno-ściekowej, promocji turystyki, promocji kultury i infrastruktury lecznictwa otwartego. Wybrano z nich łącznie do dofinansowania 105 projektów, w przypadku 53 podpisano już umowy.

Śmigielski wskazał m.in., że spośród działań RPO skierowanych do przedsiębiorców, ogłoszone zostały cztery konkursy, w tym dwa o charakterze otwartym, czyli trwające do wyczerpania dostępnej alokacji. W odpowiedzi na dotychczas ogłoszone konkursy, wpłynęło ok. 2,4 tys. projektów na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 2,93 mld zł.

Kwota alokacji dostępnej w ramach tych konkursów wyniosła tymczasem 473 mln zł. Według marszałka, liczba wniosków powoduje poważne problemy z ich oceną. Aby właściwie realizować to zadanie, urząd marszałkowski planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie specjalistów zajmujących się funduszami unijnymi.

W ramach regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w woj. śląskim ogłoszono do tej pory 26 konkursów na dofinansowanie projektów, na które wpłynęło ponad 3,9 tys. wniosków. Zakontraktowano 210 projektów, na kwotę ok. 92 mln zł, z których przekazano dotąd blisko 45 mln zł.

Marszałek przypomniał też, że woj. śląskie wydatkowało środki Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na poziomie 111 proc. Jak mówił, liczba wniosków nadających się do wsparcia była tak duża, że dodatkowa pula pozwoliła na natychmiastowe uruchomienie części projektów, które pierwotnie nie otrzymały środków na realizację.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, gdzie podpisano umowy na dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych ze środków RPO. 16 czerwca ub. roku zawarto tam umowy na dofinansowanie przebudowy odcinka drogi krajowej nr 52 w Bielsku-Białej (65,7 mln zł) oraz budowy trzeciego etapu bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej (67,9 mln zł).
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane