Work Service szuka pieniędzy

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Sprzedaż spółek zagranicznych idzie powoli, pieniędzy za rosyjski biznes nie ma, a realizację strategii ma sfinansować emisja obligacji i akcji.

Work Service zaczyna intensywnie pracować nad pozyskaniem kapitału. Giełdowy holding z branży usług personalnych zwołał na 8 października nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym mają zapaść decyzje w sprawie tego, w jaki sposób spółka poprosi inwestorów o pieniądze.

WYPRZEDAŻ:
WYPRZEDAŻ:
Work Service, którego prezesem jest Iwona Szmitkowska, pod koniec ubiegłego roku uciekł spod topora. Stare długi ma spłacić dzięki sprzedaży zagranicznych spółek zależnych, a na ekspansję i realizację strategii pieniądze chce pozyskać od inwestorów
Fot. ARC

W grę wchodzi emisja obligacji zamiennych na akcje, którą w pierwszej kolejności mieliby obejmować dotychczasowi znaczący akcjonariusze. Drugim scenariuszem jest oferta prywatna bez prawa poboru (ale z prawem pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy), a trzecim — oferta publiczna.

Inwestor poszukiwany

W każdym scenariuszu chodzi o pozyskanie maksymalnie 50 mln zł, a nowe akcje mogłyby stanowić maksymalnie 50,1 proc. podwyższonego kapitału zakładowego spółki w przypadku przeprowadzenia oferty publicznej. Propozycje te opracowano w ramach trwającego od marca przeglądu opcji strategicznych.

— Zależało nam na opracowaniu rozwiązań, które pozwolą skoncentrować do tej pory rozdrobniony akcjonariat. Liczymy, że prowadzone rozmowy zaowocują pozyskaniem znaczącego akcjonariusza, który będzie odgrywał kluczową rolę w dalszej działalności grupy. Rozmawiamy głównie z dużymi, międzynarodowymi inwestorami, jednak chcemy zapewnić obecnym akcjonariuszom możliwość pierwszeństwa i współudziału w ofercie na analogicznych warunkach — mówi Iwona Szmitkowska, prezes Work Service’u.

W reakcji na te plany podczas czwartkowej sesji giełdowej kurs Work Service’u spadał nawet o 10 proc. Tym samym kapitalizacja spółki, która w I kw. 2019 r. miała 425 mln zł przychodów (spadek o 17,8 proc.), notując jednocześnie 13,8 mln zł zysku netto, skurczyła się do 97 mln zł. Raport za całe pierwsze półrocze ma zostać opublikowany 30 września. Największym akcjonariuszem Work Service’u jest obecnie luksemburski WorkSource Investments, należący do funduszu ForeVest (dawny Pine- Bridge), który w 2013 r. włożył w spółkę 105 mln zł. Ma 20,9 proc. walorów. 16,8 proc. ma Central Fund of Immovables, 16 proc. należy do brytyjskiego ProLogics, a prawie 20 proc. mają razem założyciele spółki Tomasz Misiak i Tomasz Hanczarek.

Sprzedaż na raty

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku po trudnych negocjacjach z bankami i obligatariuszami Work Service dostał kilkanaście miesięcy na wyjście na prostą. Ma czas do końca marca 2020 r. na spłatę kredytów bankowych i do maja na spłatę obligatariuszy. Łącznie to ok. 150 mln zł.

„Pieniądze pozyskane w ramach emisji obligacji zamiennych na akcje lub akcji zostaną w całości przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego, w tym umożliwienie zwiększenia spółce sprzedaży na rynku w Polsce. Natomiast spłata obligacji wciąż wymagałaby sprzedaży spółek zależnych z Czech i Słowacji lub ich refinansowania poprzez nowy instrument o charakterze typowo dłużnym. W ramach trwających prac i analiz spółka dopuszcza możliwość połączenia transakcji o charakterze kapitałowym do wysokości 50 mln zł z równoległą transakcją o charakterze dłużnym, ale o efektach tych prac będzie informować oddzielnymi raportami bieżącymi” — poinformował Work Service w odpowiedzi na nasze pytania.

Do sprzedaży aktywów zagranicznych, umożliwiającej spłatę długów dojść w przyszłym roku. „Proces sprzedaży spółek ma z Czech i Słowacji trwa. Ze względu na sytuację rynkową na rynku czesko-słowackim spodziewamy się, że transakcja zakończy się najwcześniej w 2020 r. O postępach będziemy informować odpowiednimi komunikatami bieżącymi” — głosi odpowiedź spółki.

Na sprzedaż jest też węgierska spółka Prohuman. Kupić mają ją obecni menedżerowie, a uzgodnione warunki transakcji zakładają, że Work Service zanotuje na niej około 49 mln zł zysku brutto.

„Sytuacja rynkowa na Węgrzech i w Rumunii jest bardzo dobra, dlatego według aktualnej wiedzy podtrzymujemy marcowy termin rozliczenia sprzedaży Prohuman na warunkach opisanych w raporcie, z możliwością warunkowego przedłużenia transakcji do lipca 2020 r. O postępach będziemy informować” — podaje spółka.

Work Service czeka też na płatność za prowadzącą działalność w Rosji spółkę ProService, którą miał uiścić ProLogics, czyli… znaczący akcjonariusz Work Service’u. Chodziło o ponad 27 mln zł, które zgodnie z umową z 2017 r. miały wpłynąć na konta polskiej spółki do końca lipca, ale nie wpłynęły. Tymczasem w tym tygodniu rada nadzorcza Work Service’u odwołała w trybie natychmiastowym — i bez podania przyczyn — wiceprezesa Paula Christodoulou, który był związany z ProLogics. Spółka podkreśla, że jedno nie miało nic wspólnego z drugim.

„Trwają analizy dotyczące kwestii płatności za ProService. Zmniejszenie liczebności zarządu ma związek m.in. ze stałym ograniczaniem kosztów działalności grupy. Zakres obowiązków pana Paula Christodoulou obejmował m.in. proces M&A, a w ostatnich miesiącach uczestniczył on m.in. w zakończeniu negocjacji z mniejszościowymi akcjonariuszami na Węgrzech. Negocjacje te całkowicie się już zakończyły” — informuje spółka w odpowiedzi na nasze pytania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane