Wsparcie rozwoju pracowników – nowe kompetencje w nowej rzeczywistości – wyróżnienie – Tribe47

  • DI
opublikowano: 14-02-2023, 11:27
aktualizacja: 14-02-2023, 11:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tribe47 to agencja wyspecjalizowana we wprowadzaniu na rynek i wspieraniu wzrostu firm z sektora ecommerce.

Digital marketing jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin, co oznacza, że specjaliści z tego obszaru muszą cały czas się uczyć, zdecydowano się na stworzenie kompleksowego systemu wspierającego rozwój i edukację w ramach pracy w firmie.

Holistyczne podejście: Anna Podlewska z Credit Agricole Bank Polska wręczyła wyróżnienie w kategorii Wsparcie rozwoju pracowników – nowe kompetencje w nowej rzeczywistości. W imieniu nagrodzonej firmy Tribe47 dyplom odebrała Martyna Łapaj.
Holistyczne podejście: Anna Podlewska z Credit Agricole Bank Polska wręczyła wyróżnienie w kategorii Wsparcie rozwoju pracowników – nowe kompetencje w nowej rzeczywistości. W imieniu nagrodzonej firmy Tribe47 dyplom odebrała Martyna Łapaj.
MAREK WISNIEWSKI

Obecnie wszyscy nasi specjaliści od marketingu są w naszym systemie edukacji od pierwszego dnia pracy. Sprawiło to, że w ciągu roku jesteśmy w stanie ze specjalisty od reklam zrobić digital marketera, który rozumie biznes klienta holistycznie.

Martyna Łapaj
head of HR and talent development Tribe47

Wyodrębniono pięć obszarów wsparcia rozwoju pracownika: talent development, zaawansowany feedback, skill matrix, usprawniony proces rekrutacji oraz platform academy47.

Dział talent development poświęcono rozwojowi pracowników, nazywanych w firmie talentami. Założenia działu obejmują kursy, szkolenia, konferencje i warsztaty, ośmiogodzinny miesięczny czas dedykowany nauce i realizacji planu rozwojowego, wewnętrzne sesje learningowe i kwartalne podsumowania wyników w formie grywalizacji. Zespół talentów pracuje w grupach zwanych gildiami, a związanych z wykonywaną pracą,.

Zaawansowany feedback to procesy, które pozwalają talentom systematycznie otrzymywać i wysyłać feedback do innych osób w zespole.

Skill matrix to test samooceny oparty o przygotowany w firmie spis wiedzy i 500 zdefiniowanych umiejętności potrzebnych do realizacji usług świadczonych przez Tribe47.. Każdy pracownik przechodzi przez test samooceny, w którym wskazuje, na jakim poziomie pozyskał określoną umiejętność. Dzięki czemu wiadomo, w jakich obszarach potrzebuje wsparcia.

Usprawniony proces rekrutacji zasadza się na powołaniu spółki córki Talent47, zajmującej się rekrutacją. Specjaliści Tribe47 są aktywnie włączani w proces rekrutacji nie tylko do poszukiwania pracowników wewnątrz organizacji, ale także dla zewnętrznych klientów.

Academy 47 jest platformą edukacyjna, oferującą kursy marketingowe i biznesowe.

Na czym polega innowacyjność tych rozwiązań? Po pierwsze firma ma własną platformę learningową, do której dostęp mają wszyscy, a kursy tworzą pracownicy i adresują je do odbiorców wewnętrznych i studentów zewnętrznych. Jeśli zaś chodzi o talent development – innowacją jest indywidualny profil specjalisty T-Shaped. Do profilu pracownika dopasowany zostaje personalizowany talent developement plan, który jest na bieżąco analizowany i aktualizowany. Narzędziem nauki jest grywalizacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane