Czytasz dzięki

Wstrzymanie się Rosjan od wyjazdów wakacyjnych umocni rubla

opublikowano: 01-06-2020, 12:08

Premier Rosji Michaił Miszustin ostrzegł Rosjan przed wakacyjnymi wyjazdami zagranicznymi mówiąc, że "kilka dni wypoczynku może ich drogo kosztować". Jeśli posłuchają, może to wzmocnić rubla.

Wydatki Rosjan na podróże do takich krajów, jak Turcja, Finlandia czy Tajlandia zwykle przekraczają wpływy Rosji z turystyki o ok. 20 mld USD rocznie, wyliczył  Bloomberg Economics. Zofia Doniec, ekonomistka Renaissance Capital szacuje, że wydatki Rosjan na zagraniczne wakacje spadną w tym roku o co najmniej 50 proc.

- Większość turystów pozostanie w Rosji w tym roku – powiedziała. – To będzie silne wsparcie dla rubla – dodała.

Oszacowała, że pozostanie Rosjan w kraju oznacza rubla o 4 pkt. procentowe mocniejszego wobec dolara, bez uwzględniania innych czynników, które obniżyłyby skalę umocnienia. Rubel umocnił się o 5,3 proc. w tym minionym miesiącu, co zredukowało jego słabienie od początku roku do 12 proc.

Granice Rosji są zamknięte od 30 marca z powodu pandemii koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane