Wybór polskich miast-gospodarzy Euro-2012 w poniedziałek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2006, 19:05

Na najbliższy poniedziałek zaplanowano ogłoszenie wyboru czterech polskich miast, w których miałyby się odbywać mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Obecnie do tej roli kandydują Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.

Na najbliższy poniedziałek zaplanowano ogłoszenie wyboru czterech polskich miast, w których miałyby się odbywać mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Obecnie do tej roli kandydują Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.

    "Przebiliśmy się już przez ponad połowę dokumentacji - powiedział dyrektor generalny Sztabu Projektu Euro-2012 Piotr Gawron. - Idzie to dość sprawnie, ale jest bardzo dużo materiału, który wymaga dokładnego zapoznania się. Pracujemy dwa razy w tygodniu, we wtorki i w czwartki. Zgodnie z projektem mamy czas na podjęcie decyzji do końca tego miesiąca, ale do poniedziałku będziemy gotowi i wtedy ogłosimy wybór".

    Według wcześniejszych ustaleń decyzja w sprawie wyboru czterech miast miała zapaść w tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne. Potem przesunięto ją na czwartek. Najbliższy poniedziałek zapowiadany jest jako ostateczny termin. Tego dnia zorganizowana ma być konferencja prasowa Sztabu Projektu Euro-2012.

    Wyboru dokonuje Sztab i Komitet Wykonawczy ds. Organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 w oparciu o kryteria wskazane przez UEFA w finałowym etapie selekcji. 31 marca minął termin składania przez miasta niezbędnych dokumentów.

    Wśród najważniejszych kryteriów są informacje dotyczące stadionu i innych kluczowych obiektów w mieście (m.in. dworce, lotniska), liczby miejsc noclegowych w różnej klasy hotelach, infrastruktury drogowej, planu promocyjnego Euro-2012, atrakcyjności turystycznej miast i regionów, doświadczenia w organizacji imprez masowych, w tym sportowych oraz gwarancji finansowych dla realizacji tych projektów. Ważne są także gwarancje gotowości miast do zmiany istniejących już planów zagospodarowania przestrzennego oraz wyjaśnione sprawy własności gruntów, na których będą powstawać planowane inwestycje.

    Informacje na temat czterech wybranych miast stanowić będą jedną z części dokumentacji zgłoszeniowej wymaganej przez UEFA w finałowym etapie selekcji. Polsko-ukraińska oferta, podobnie jak włoska i chorwacko-węgierska, musi trafić do UEFA do 31 maja.

    Końcowa prezentacja ofert wszystkich trzech kandydatur przed podejmującym decyzję o wyborze gospodarza ME Komitetem Wykonawczym UEFA odbędzie się 7 grudnia tego roku. Dzień później w tajnym głosowaniu 17 członków Komitetu Wykonawczego podejmie ostateczną decyzję.

    Wcześniej, oprócz złożenia dokumentacji wymaganej w finałowym etapie selekcji, w Polsce gościć będą przedstawiciele UEFA, którzy dokonają wizytacji wskazanych miast. UEFA jesienią przeprowadzi także badania opinii publicznej, które wykażą stopień społecznego poparcia dla idei organizacji ME w 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane