Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 01-12-2022, 09:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca.

Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu. Będzie to jednak spotkanie wirtualne, co zostało odebrane jako sygnał, że może nie dojść do zmian w dotychczasowym kształcie porozumienia naftowego. Inwestorzy jednak wciąż dopuszczają scenariusz ewentualnego niewielkiego cięcia limitów produkcji, bowiem retoryka przedstawicieli kluczowych krajów OPEC+ wskazywała na taką możliwość.

Po drugie, 5 grudnia wchodzą w życie sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej. Co prawda niektóre kraje, najbardziej uzależnione od ropy z Rosji (głównie Węgry) są z tego zakazu wyłączone, jednak i tak inwestorzy ze zniecierpliwieniem wyczekują sankcji i tego, w jaki sposób one wpłyną na sytuację na rynku surowców energetycznych w Europie. Kolejna ważna runda sankcji, dotycząca m.in. importu diesla z Rosji, ma wejść w życie na początku lutego 2023 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem wczoraj opublikowane zostały dane dotyczące zapasów paliw w USA – swój cotygodniowy raport przedstawił bowiem Departament Energii. Według tej instytucji, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu spadły aż o 12,58 mln baryłek. Co prawda jest to znacznie więcej niż prognozowano na początku tygodnia (-2,4 mln baryłek), jednak nie było to duże zaskoczenie po wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującego duży spadek zapasów.

Zresztą, brak zaskoczenia sugerowała też minimalna reakcja inwestorów na te dane. Ponadto, pozytywny wydźwięk spadku zapasów ropy był w dużym stopniu niwelowany przez negatywny wydźwięk większego od oczekiwań wzrostu zapasów benzyny i destylatów.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane