Wykorzystuj różne sytuacje

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 16-02-2015, 00:00

Kurs w szkole językowej to najlepszy sposób, żeby nauczyć się obcej mowy. Ale są też inne sposoby, zwłaszcza gdy ktoś ma mało czasu.

Im wyższe stanowisko, tym większe oczekiwania pracodawcy co do znajomości języka angielskiego przez kandydata do pracy. Od starających się o najwyższe funkcje kierownicze wymaga jej 58 proc. firm, a od specjalistów prawie 48 proc. — wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Cambridge English Language Assessment.

Małgorzata Marczak, dyrektor szkoły językowej Berlitz Poland, twierdzi, że kadra menedżerska na ogół ma już komunikatywne umiejętności językowe. Problemem często jest słownictwo specjalistyczne, np. tzw. biznesowe, prawnicze, techniczne, finansowe.

— Wielu menedżerów decyduje się na dokształcenie, gdy nagle znajdą się pod ścianą: przed nimi ważna prezentacja w obcym języku, rozmowa w sprawie pracy, szkolenie zagraniczne, wyjazd służbowy czy negocjacje z zagranicznym kontrahentem i nie ma czasu na tradycyjny kurs — mówi Małgorzata Marczak.

Wtedy najlepiej skorzystać z indywidualnych zajęć przygotowanych zgodnie z potrzebami słuchacza. Mogą to być np. intensywne codzienne lekcje, które pozwalają menedżerowi „zanurzyćsię” w języku. Stawiają na szybkość nauki i utrzymują wysoką motywację. A jeśli ktoś nie ma czasu i nie chce dojeżdżać do szkoły?

— Proponujemy lekcje wirtualne, czyli zajęcia odbywające się w rzeczywistym czasie z lektorem przez internet. Można też uczyć się samemu za pomocą platformy e-learningowej. Szczególnie polecam te wersje, które oferują dodatkowe wsparcie lektora. W razie problemów lub niejasności pomoże on je rozwikłać. W ramach takiej formy nauki organizujemy również grupy konwersacyjne. Internetowe spotkania odbywają się nawet kilka razy dziennie. Oczywiście są prowadzone pod kątem umiejętności uczestników — informuje Małgorzata Marczak.

Wiele osób ma problem z utrwalaniem znajomości języka, która ma to do siebie, że szybko umyka. Lektorzy zachęcają do podtrzymywania kontaktu z obcą mową.

— Można oglądać filmy, czytać prasę i książki w języku obcym, słuchać audiobooków a przede wszystkim mimo popełnianych błędów nie bać się rozmawiać z cudzoziemcami — wylicza Małgorzata Marczak.

Coraz częściej sprawdzają się również technologie mobilne. Dowodzą tego doświadczenia Cambridge English — części Uniwersytetu w Cambridge, odpowiedzialnej za certyfikację językową. Z Facebooka korzysta w Polsce 15 mln osób, tyle samo z YouTube’a, a z Twittera — 3 mln.

Dlatego szkoły językowe coraz chętniej wykorzystują do nauki takie metody jak czat w języku obcym, zamknięta grupa dyskusyjna na Facebooku, przesyłanie prac domowych Twitterem. Podczas zajęć korzysta się z tablicy interaktywnej, na której kursanci np. grają w gry językowe. Organizuje się też telekonferencje z udziałem obcojęzycznego gościa. Standardowo korzysta się z cyfrowych podręczników.

W domu natomiast można pogłębiać wiedzę, pobierając materiały zapisane „w chmurze”, oglądając materiały wideo czy przerabiając kurs e-learningowy. A gdy już ktoś się przygotował do egzaminu językowego, może go zdawać np. na tablecie.

— Dzięki technologii każdy ma ogromne możliwości kontaktu z językiem obcym również w czasie wolnym. Można czytać anglojęzyczne blogi, łącząc przyjemne, czyli pasję, z pożytecznym, czyli nauką języka. Podobny efekt ma czytanie obcojęzycznego e-booka czy granie w grę edukacyjną. Najważniejszy jest systematyczny kontakt z językiem i jasno wytyczony cel, np. zdobycie certyfikatu językowego — twierdzi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English.

Lektorzy zalecają cyfrowe pomoce, które pozwalają rozwijać wszystkie sprawności językowe: mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie. Cambridge English podpowiada bezpłatne pomoce cyfrowe dla znających język na różnych poziomach, np. aplikację na smartfony i tablety „Phrasalstein”, inspirowaną światem horrorów, która ułatwia naukę czasowników frazowych.

Cenne mogą być także np. przemówienia z TED-a, czyli serwisu prezentującego najbardziej inspirujące przemówienia ludzi sukcesu. Można również korzystać z czytników e-booków z funkcją słownika, który po kliknięciu w słowo natychmiast je tłumaczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu