Czytasz dzięki

Wynagrodzenia: resort funduszy rzuca firmom koło ratunkowe

opublikowano: 25-03-2020, 18:15

Przedsiębiorcy, którym spadną obroty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z EFS m.in. na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) proponuje kolejne wsparcie dla firm na czas zawirowań. Resort i marszałkowie województw zapewnią im pieniądze na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne. Wsparcie będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). To rozwiązanie znalazło się w projekcie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową.

 - W rozmowach z przedstawicielami Komisji Europejskiej udało nam się ustalić ogólne warunki wykorzystania pieniędzy z EFS na refundowanie wydatków związanych z utrzymaniem miejsc pracy. Ważną kwestią jest odstąpienie od wymogu powiązania tego typu wsparcia z programem szkoleniowym. Wkrótce uruchomimy dopłaty – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale też przedstawiciele organizacji pozarządowych, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z EFS. Wsparcie pokryje część wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jaki i umowy cywilno-prawne.

- To szczególnie trudny moment dla osób prowadzących własne firmy. Pokrycie kosztów utrzymania pracowników to jedno z największych wyzwań, z jakim w ostatnich dniach muszą zmierzyć się pracodawcy. Rzucamy im koło ratunkowe. Będą mogli starać się o dofinansowanie unijne i tym samym utrzymać na powierzchni swoje firmy wraz z załogą. Otrzyma ona wynagrodzenia mimo przestoju w pracy - podkreśla minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Szacuje, że na ten cel Ministerstwo Funduszy i marszałkowie województw wygospodarują łącznie co najmniej 1,5 mld z EFS, w tym z programu Wiedza Edukacja Rozwój i programów regionalnych.

Pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie, jeżeli ich obroty spadną o co najmniej 30 proc. Wówczas otrzymają dofinansowanie, które pokryje 50 proc. minimalnego wynagrodzenia pracowników. W przypadku spadku obrotów o 50 proc. i 80 proc. wsparcie wyniesie odpowiednio 70 proc. i 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przedsiębiorcy będą wnioskować o dofinansowanie w  urzędach pracy. Będą one przyznawać wsparcie na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Firma, która dostanie dofinansowanie, powinna  utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym  poziomie przez okres otrzymywania wsparcia i przez taki sam czas po jego zakończeniu.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy