WYWIAD-Skarbiec chciałby w akcjonariacie ubezpieczyciela

Naftobudowa Spółka Akcyjna
12-02-2003, 14:46

Olga Markiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Prezes PTE Skarbiec-Emerytura, w którym szykuje się zmiana struktury właścicielskiej uważa, że najlepszym akcjonariuszem dla kierowanego przez niego funduszu byłaby silna grupa ubezpieczeniowa. BRE Bank, który jest obecnie jedynym właścicielem PTE Skarbiec-Emerytura zapowiadał, że chce sprzedać do 49 procent akcji funduszu. Do transakcji miało dojść już w zeszłym roku, a pakietem zainteresowany był Commerzbank, inwestor strategiczny BRE Banku. Niemiecka grupa wycofała się jednak z tych planów. BRE ze swoich nie.

"Jak popatrzymy na rynek funduszy, widać, że najlepiej poradziły sobie te, których akcjonariuszami byli ubezpieczyciele - ze względu na sieć dystrybucji i ze względu na pewną komplementarność między produktami bankowymi i ubezpieczeniowymi" - powiedział w wywiadzie dla Reutera Jarosław Bauc, prezes piątego co do wielkości funduszu na rynku.

"Jeśli ja miałbym wpływ na to jakiego akcjonariusza oprócz banku powinienem mieć, to oczywiście wskazałby na ubezpieczyciela" - dodał Bauc, uchylając się jednak od odpowiedzi, która ze spółek spełniłaby jego oczekiwania.

Rynek spekuluje, że Skarbiec może połączyć się z podobnej wielkości OFE Zurich, którego właścicielem jest włoska grupa Generali. Wówczas powstałby fundusz o aktywach rzędu 2,3 miliarda złotych (wg stanu na koniec stycznia), którego akcjonariuszem byłby BRE i Generali. Bauc nie wykluczył tej opcji.

Prezes PTE Skarbiec-Emerytura, który niedawno połączył się z OFE Ego uważa jednak, że dopóki nie zostanie zakończony proces zmian prawnych nie ma co spodziewać się dalszych fuzji, czy przejęć. Obecnie nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu funduszy emerytalnych pracują w Sejmie posłowie.

"Przed przyjęciem nowej ustawy nie dojdzie do żadnych ruchów na tym rynku. Ewentualne ruchy rozpoczną się po wejściu w życie nowych rozwiązań, po ich ocenie, przekalkulowaniu" - stwierdził Bauc, który uważa, że na polskim rynku jest miejsce dla siedmiu-ośmiu funduszy, a nie 17.

Jego zdaniem powinno również dojść do liberalizacji limitów inwestycyjnych funduszy oraz ożywienia poszczególnych rynków - długu korporacyjnego, listów zastawnych. Tym bardziej, że rząd ma w planach spłatę zadłużenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wobec funduszy w obligacjach.

Zadłużenie to szacuje się na ponad sześć miliardów złotych plus dwa miliardy odsetek. Zamiana go na obligacje i przekazanie funduszom wpłynie na zaburzenie ich struktur aktywów i może wywołać zwiększony popyt na akcje.

AKCJE LEPSZE OD DŁUGU Prezes PTE Skarbiec-Emerytura uważa, że ten rok będzie lepszy dla rynku akcji od ubiegłego, kiedy to główny indeks warszawskiej giełdy stracił na wartości około trzech procent.

Inwestorzy będą jego zdaniem chętniej kupować akcje, ponieważ rynek polskiego długu nie daje już takich zwrotów, jak to miało miejsce w 2002 roku, kiedy to indeks polskich obligacji Reutera wzrósł o prawie 20 procent.

"Na 2003 zwiększyliśmy zaangażowanie w akcje, bo nie widzimy już większych możliwości zarabiania na rynku obligacji, ponieważ ruch w kierunku obniżania stóp jest ograniczony. Natomiast rynki akcji są na najniższych poziomach od wielu lat, a biorąc pod uwagę cykliczność gospodarki, myślimy, że ten rok będzie lepszy dla rynku akcji" - stwierdził.

W styczniu Skarbiec-Emerytura zmniejszył o 7,7 punktu procentowego zaangażowanie w obligacje skarbowe do 74,9 procent aktywów, natomiast o 8,6 punktu procentowego do 20,6 procent zwiększył udział akcji.

Skarbiec, który przed połączeniem z OFE Ego znany był ze spektakularnych zmian struktury aktywów zapowiada, że teraz raczej nie ma co się spodziewać szybkich zmian zaangażowania w akcje, ponieważ jego aktywa - ponad 1,2 miliarda złotych, są już zbyt duże jak na mało płynny polski rynek.

Dodał, że fundusze ze zniecierpliwieniem oczekują nowych ofert, w tym emisji PKO BP i BGŻ.

"To są dwa kolosy o niebotycznych możliwościach wzrostowych jeśli zaczęłoby tam dominować zarządzanie komercyjne. Na pewno fundusze skwapliwie skorzystają z takiej oferty" - powiedział Bauc.

((Autor: Olga Markiewicz; Redagował: Marcin Gocłowski; Reuters Messaging: olga.markiewicz.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Naftobudowa Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WYWIAD-Skarbiec chciałby w akcjonariacie ubezpieczyciela