Wyższa kwota wolna od podatku później

Resort finansów w tym roku nie planuje podwyższenia kwoty wolnej od podatku, nie ruszy też OFE.

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się, że kwota wolna zostanie podwyższona do 8 tys. zł. Sygnały, że plan ten może się przesunąć na kolejne lata płyną od polityków nowej ekipy rządzącej już od kilku tygodni. Teraz nadzieje, że dojdzie do tego już w tym roku rozwiał minister finansów. Zadeklarował natomiast, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie planuje żadnych zmian w OFE.

Podatki, PIT
Zobacz więcej

Podatki, PIT

WM, Puls Biznesu

Nie będziemy w 2016 r. już podnosić kwoty wolnej od podatku w PIT, - mówi Paweł Szałamacha, szef resortu finansów na spotkaniu ze studentami w Poznaniu i  zapowiada, że ten plan zostanie wykonany w kolejnych latach.

W przyszłym tygodniu przedstawiciele resortu finansów spotkają się z samorządowcami i będą dyskutowali nad rekompensatą z tytułu utraconych dochodów w PIT, którą poniosą władze lokalne po podniesieniu kwoty wolnej. Rząd obecnie zakłada, że mechanizm podwyższania kwoty wolnej w PIT będzie stopniowy.

To efekt wysokich kosztów takiego ruchu. Zdaniem ekspertów natychmiastowe podwyższenie kwoty wolnej to koszt roczny ponad 20 mld zł dla finansów publicznych. Priorytetem dla rządu jest zaś w tym roku program 500 zł na dziecko, którego sfinansowanie pochłonie ok. 17 mld zł w tym roku, a w kolejnych latach 23 mld zł.

Szałamacha, odnoszą się również do spekulacji, jakie zmiany nowa ekipa rządząca przeprowadzi w systemie emerytalnym, zadeklarował, że ich nie będzie.

Nie zamierzamy robić żadnych kroków w stosunku do OFE. Będą one funkcjonowały w obecnym kształcie – zapowiedział minister finansów podczas spotkania ze studentami w Poznaniu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Wyższa kwota wolna od podatku później