Wyższe podatki od mleka i mięsa obniżą emisję gazów cieplarnianych

opublikowano: 09-11-2016, 12:15

Zdaniem badaczy podatki dołożone do cen żywności mogą doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ograniczyć zgony wywołane otyłością poprzez obniżenie konsumpcji, donosi serwis CNBC.

Zespół badaczy z Oxford Martin Programme on the Future of Food z Wielkiej Brytanii i International Food Policy Research Institute z Waszyngtonu stworzyli modele jaki może być wpływ podniesienia podatków na mięso i produkty mleczne na spożycie, emisję gazów i zdrowie.

Zobacz więcej

Wołowina, hodowla

Bloomberg

Raport opiera się na kwotach podatków pobranych od wielkości emisji gazów za jakie każda grupa żywności odpowiadała za pośrednictwem hodowli i transportu na całym świecie. Z tego powodu mięsa, w tym wołowina, jagnięcina i wieprzowina będą obciążone wyższymi podatkami niż ryż czy inne zboża. 

Zgodnie z opracowaniem, podatek w wysokości 40 proc. na wołowinie może obniżyć konsumpcję o 15 proc. i zredukować globalną emisję gazów cieplarnianych o około 600 mln ton dwutlenku węgla. Z kolei podatek w sakli 20 proc. na mleko jest w tanie zmniejszyć spożycie o około 7 proc. i ograniczyć emisję o 200 mln ton. 

Scenariusz zakłada przy tym, że gdyby podatki od gazów cieplarnianych były zastosowane na wszystkie grupy żywności, udałoby się uniknąć około 107 tys. zgonów do 2020 r. dzięki ograniczeniu spożycia mięsa i redukcji zagrożenia ze strony otyłości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Wyższe podatki od mleka i mięsa obniżą emisję gazów cieplarnianych