Po ubiegłorocznym załamaniu, w 2021 r. ma wzrosnąć globalna wypłata dywidend. Z uwagi na lepsze perspektywy spółki będą chętniej dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami, informuje Reuters.
fot. Bloomberg
Po ubiegłorocznym załamaniu, w 2021 r. ma wzrosnąć globalna wypłata dywidend. Z uwagi na lepsze perspektywy spółki będą chętniej dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami, informuje Reuters.
Najnowsze szacunki zakładają, że w br. wypłata dywidend może wzrosnąć o nawet 5 proc. Tymczasem w 2020 r. zmniejszyły się one o ponad 10 proc. w ujęciu bazowym notując największe załamanie od czasów światowego kryzysu finansowego sprzed ponad dekady. W związku z kryzysem wywołanym wybuchem pandemii koronawirusa jedna na pięć spółek obniżyła kwotę zysku przeznaczonego dla akcjonariuszy zaś jedna na osiem całkowicie zrezygnowała z wypłaty dywidendy.
Wyliczenia opracowane przez Janus Henderson’s Global Dividend Index wskazują, że w okresie od kwietnia do grudnia 2020 r. włącznie, redukcja wartości dywidend osiągnęła poziom 220 mld USD. To znacznie jednak mniej niż zakładały wcześniejsze projekcje na poziomie nawet 400 mld USD.
Ostatnie badania wskazują na poprawę sytuacji, choć czarny scenariusz zakłada kontynuację spadku, tym razem w granicach 2 proc. Najbardziej optymistyczna prognoza zakłada wzrost wypłaty dywidend o 5 proc.
Jest całkiem prawdopodobne, że spółki wypłacą specjalne dywidendy w 2021 r., wykorzystując mocne pozycje gotówkowe, aby odrobić część spadku dystrybucji w roku ubiegłym – napisano w komunikacie.
Największy udział w oczekiwanym odbiciu ma mieć sektor bankowy co należy wiązać ze złagodzeniem restrykcji nałożonych na tego typu instytucje m.in. przez Europejski Bank Centralny czy Bank Anglii. W tym sektorze redukcja dywidend sięgnęła około 70 mld USD.
Dywidendy w Europie, bez Wielkiej Brytanii, spadły w 2020 r. aż o 28,4 proc. do poziomu 171,6 mld USD. To najgorszy wynik od co najmniej 2009 r. Dla kontrastu dywidendy wypłacane przez spółki w Ameryce Północnej wzrosły o 2,6 proc. ustanawiając nowy rekord na poziomie 549 mld USD.
Wśród firm, które w zeszłym roku podzieliły się największym zyskiem z udziałowcami w pierwszej dziesiątce czołowe pięć miejsc przypadło spółkom z USA i były to odpowiednio: Microsoft, AT&T;, Exxon Mobil, Apple oraz JPMorgan Chase. W TOP10 znalazły się zaledwie dwie spółki spoza USA. Na szóstym miejscu uplasował się China Construction Bank zaś na 10. Taiwan Semiconductor Manufacturing.