Wzrost chińskiego PKB w 2022 r. może okazać się niższy od pierwotnych prognoz

ARŻ
opublikowano: 13-01-2022, 11:50

Chiński wzrost gospodarczy w 2022 roku prawdopodobnie okaże się niższy niż oczekiwano w ramach poprzedniej prognozy, którą opublikowano w październiku ubiegłego roku, pisze Reuters.

W ramach jesiennej prognozy analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewali się, że chiński PKB wzrośnie w 2022 roku o 5,5 proc. Styczniowe oczekiwania okazały się mniej optymistyczne - ekonomiści zwiastują wzrost o 5,2 proc. w skali roku.

Na obniżenie szacunków mają wpływ przede wszystkim takie czynniki jak problemy firm deweloperskich, wzrost cen energii oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Według mediany prognoz 62 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa, w ubiegłym roku PKB Chin prawdopodobnie wzrósł o 8,0 proc. Oficjalne dane urzędu statystycznego za IV kwartał i cały rok mają zostać opublikowane 17 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane