Wzrost gospodarczy w Tajlandii ma wyraźnie spowolnić

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-05-2022, 09:00
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć pierwszy kwartał pozytywnie zaskoczył skalą wzrostu tajlandzkiej gospodarki, cały rok ma być jednak gorszy niż oczekiwano do tej pory. Inflacja, spowolnienie w Chinach i niepewność związana z sytuacją pandemiczną zmusiły rząd w Bangkoku do obniżenia całorocznej prognozy PKB, informuje Reuters.

fot. ATHIT PERAWONGMETHA/Reuters/Forum

Najnowsza projekcja zakłada, że w 2022 r. Produkt Krajowy Brutto Tajlandii wzrośnie o wartość z przedziału 2,5-3,5 proc. Poprzednia prognoza zakładała wartość rzędu od 3,5 do 4,5 proc.

Z kolei odczyt za rok 2021 został zrewidowany do zaledwie 1,5 proc. i był to jeden z najgorszych wyników w regionie Azji Południowo-Wschodniej i Pacyficznej.

Tymczasem początek bieżącego roku był bardzo optymistyczny. Po zniesieniu części restrykcji covidowych i dobremu eksportowi, tajlandzka gospodarka, druga pod względem wielkości w tym regionie świata, rozwijała się w tempie 1,1 proc. w okresie styczeń-marzec w ujęciu kwartalnym przebijając sięgająca 0,9 proc. medianę prognoz.

W porównaniu z I kwartałem 2021 r. PKB zwiększył się natomiast o 2,2 proc. również wyprzedzając konsensus rynkowy na poziomie 2,1 proc. i dystansując sięgający 1,8 proc. wzrost w IV kw. 2021 r.

Powodem do niepokoju jest jednak mocno przyspieszająca inflacja, napędzana rosnącymi kosztami surowców importowanych. Ceny nominalne w okresie styczeń-kwiecień były o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, przekraczając cel inflacyjny banku centralnego z korytarza 1 do 3 proc. Bank centralny utrzymuje swoją główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. od maja 2020 r., a kolejny przegląd zaplanowany jest na 8 czerwca.

National Economic and Social Development Council (NESDC) podniosła prognozę inflacji na ten rok do 4,2-5,2 proc. z 1,5-2,5 proc. w lutym, jednocześnie przewidując deficyt na rachunku obrotów bieżących na poziomie 1,5 proc. PKB, wychodząc z wcześniej oczekiwanej nadwyżki rzędu 1,5 proc.

NESDC spodziewa się w tym roku około 7 mln zagranicznych turystów, w porównaniu z 5,5 mln oczekiwanymi wcześniej. Ożywienie sektora turystyki jest jednym z kluczowych wyzwań, gdyż stanowi on około 12 proc. PKB Tajlandii. Prognozowane liczby są jednak nadal znacznie poniżej 40 mln zagranicznych turystów w 2019 r., przed pandemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane