Zakaz sprzedaży polskich malin na Litwie

Polska Agencja Prasowa SA
25-10-2005, 13:59

Litewskie służby ds. żywności i weterynarii (VMVT) zakazały sprzedaży 1,4 tony malin sprowadzonych z Polski. Decyzję podjęto w związku z doniesieniami mediów duńskich o zatruciach polskimi malinami - podała we wtorek agencja ELTA.

Litewskie służby ds. żywności i weterynarii (VMVT) zakazały sprzedaży 1,4 tony malin sprowadzonych z Polski. Decyzję podjęto w związku z doniesieniami mediów duńskich o zatruciach polskimi malinami - podała we wtorek agencja ELTA.

Według duńskich mediów, od maja do września w Danii zmarło pięć osób, a blisko tysiąc uległo zatruciu po spożyciu deseru malinowego z owoców importowanych z Polski.

Główna ekspert litewskiego urzędu (VMVT) Rita Sadunaite powiedziała, że wirus, który wykryto w Danii w mrożonych malinach z Polski, atakuje układ trawienny i wywołuje zapalenie żołądka i jelit.

Maliny zostały sprowadzone na Litwę przez litewską firmę Kauno Saldytuvai na zamówienie Nowaco Lietuva - dystrybutora produktów mrożonych. Wg ekspertów, owoce zostały przepakowane i oznakowane w sposób, który jako kraj pochodzenia podaje Litwę, a nie Polskę.

Polski Główny Inspektorat Sanitarny informował, że do polskich malin, które były wysyłane do wielu krajów i sprzedawane w Polsce, nie było żadnych uwag poza tymi z Danii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zakaz sprzedaży polskich malin na Litwie