Zakładnicy zawodowego życia czujni całą dobę

opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Pracodawco, promuj nawyk wyłączania telefonów służbowych w weekendy — apelują eksperci Has Poland.

82 proc. milenialsów czyta służbowe e-maile zaraz po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem — alarmują eksperci Hays Poland, przywołując wyniki badania Bupa, międzynarodowej firmy działającej na rynku usług opieki zdrowotnej.

Ankieta pokazała ponadto, że 32 proc. respondentów czuje się w obowiązku odbierania wiadomości służbowych w trakcie urlopu. Paula Rejmer, dyrektor zarządzająca dywizją Expert Perm w Hays Poland, zwraca uwagę, że taka praktyka to krok ku frustracji. Podkreśla, że według badań Willis Towers Watson, 42 proc. pracowników doświadczyło w swojej karierze zawodowej stresu lub problemów ze zdrowiem psychicznym.

Skąd ta frustracja

Rozwój technologiczny i pozostawanie dostępnym dla innych — a więc pracodawcy, jego współpracowników czy klientów — nie jest co prawda trudne dla najmłodszego pokolenia, korzystającego non stop z tabletów i smartfonów, ale także dla nich oznacza to określone skutki zdrowotne.

— Starsze pokolenia nie doświadczały presji, jaką nałożyły na pracowników nowoczesne technologie. W rezultacie w niektórych firmach zawrotne tempo pracy pozostawia specjalistom niewiele czasu na solidny odpoczynek. Jak powszechnie wiadomo, brak czasu wolnego i możliwości odcięcia się od obowiązków służbowych to pierwszy krok do wypalenia zawodowego — zwraca uwagę Paula Rejmer. Podkreśla, że pracownik pozbawiony odpoczynku może stać się zakładnikiem swojego życia zawodowego. Potem nawarstwienie zmęczenia i stresu przekłada się na zniechęcenie i spadek wydajności. Ale nie tylko w cyfryzacji tkwi źródło stresujących sytuacji.

W swoim raporcie „Nadgodziny” Hays Poland podaje, że 75 proc. Polaków pracuje w tygodniu dłużej niż ustawowe 40 godzin. W badaniach OECD uznano naszych rodaków za jeden z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Obserwatorzy rynku pracy twierdzą, że właściciele firm czy ich kierownictwo powinno zachęcać pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia i korzystania z urlopów. Brakuje bowiem powszechnej świadomości co do problemu wypalenia zawodowego.

— Najprościej jest koncentrować się w firmie na wynikach pracy, a nie godzinach spędzonych w biurze. Menedżerowie powinni informować podwładnych, że przemęczenie nie jest sprzymierzeńcem produktywności, że każdemu należy się odpoczynek od firmy. Na tym zyskują obie strony — przekonuje Paula Rejmer.

Umiarkowanie szczęśliwi

Jej zdaniem, wszelkie działania powinny być dopasowane do indywidualnych wyzwań każdej firmy. W jednej największym zagrożeniem dla zatrudnionych może być częsta praca „po godzinach”, w innej zbytnie obciążenie monotonią. Niezależnie od tego, dobrze jest promować w firmie nawyk wyłączania telefonu służbowego w weekendy oraz deklarować, że od pracowników nie oczekuje się aktywności online po wyjściu z pracy.

— W niektórych branżach stres jest stałym elementem każdego dnia, a jego brak bywa odbierany jako wyznacznik niewystarczającego zaangażowania w pracę. W takim środowisku szczególnie trudno jest rozpoznać pierwsze oznaki wypalenia zawodowego, a pracownicy często nie są świadomi, jak duży wpływ ma utrzymujący się stan napięcia na ich życie prywatne i zawodowe — mówi ekspertka Has Poland. Polacy są umiarkowanie szczęśliwi w swoich miejscach pracy — w skali od 1 do 10 mają średnio 6,3 pkt.

To wynik badania Jobhouse „Szczęście w pracy Polaków”. Pokazało ono, że choć wciąż dobre wynagrodzenie ma wpływ na satysfakcję z wykonywanych zadań, to jednak ważne jest też to, czy można liczyć na współpracowników, własny rozwój, zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, a nawet czas dojazdu do firmy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane