Zapasy w USA spadły po raz pierwszy od dwóch lat

Marek Druś
13-04-2001, 14:54

Sprzedaż i zapasy zmniejszyły się w lutym odpowiednio o 0,3 i 0,2 proc., poinformował Departament Handlu USA. Zdaniem analityków niekorzystny stosunek obu czynników zapowiada kontynuację spowolnienia gospodarki amerykańskiej w najbliższych miesiącach.

Analitycy nie spodziewali się, że wielkość zapasów obniży się już w lutym. W styczniu rosły jeszcze o 0,1 proc. Ostatni raz wielkość zapasów spadała w USA w grudniu 1998 roku.

Sprzedaż spadła więcej niż oczekiwano. Oznacza to, że tempo pozbywania się przez firmy zapasów nie będzie tak duże, jak przypuszczano. Z ostatnich danych wynika, że wskaźnik czasu „obrotu” zapasami wynosi obecnie 1,37 miesiąca i jest największy od stycznia 1999 roku.

- Poziom zapasów jest wciąż zbyt duży w stosunku do popytu – powiedział jeden z analityków.

Słabość popytu, którą widać po spadającej wartości sprzedaży, może zdaniem niektórych ekonomistów być argumentem za kolejną obniżką stóp procentowych przez Fed, którego posiedzenie odbędzie się 15 maja.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Zapasy w USA spadły po raz pierwszy od dwóch lat