Czytasz dzięki

Zaraza sprzyja informatyce na żądanie

opublikowano: 25-05-2020, 22:00

Outsourcing działań IT to jeden z segmentów rynku, które rosną dzięki pandemii.

Po co robić samemu coś, co ktoś inny wykona lepiej, szybciej i taniej? Na tym polega outsourcing — poleganie na zewnętrznym wsparciu przy zadaniach, które nie są podstawową działalnością danej firmy. Jak to wygląda na przykładzie nowych technologii? Ponad 45 proc. przedsiębiorstw chce w najbliższych 18 miesiącach zwiększyć nakłady na usługi IT świadczone przez wyspecjalizowanych dostawców. Dla 59 proc. klientów głównym powodem takiej inwestycji jest możliwość cięcia wydatków — wynika z najnowszego raportu firmy NTT.

— Outsourcing IT to coś więcej niż tylko dostawa technologii. Firmy mierzące się z obecnymi wyzwaniami chcą czegoś więcej. Szukają sprawdzonych partnerów i doradców, którzy pomogą im przejść sprawnie przez proces cyfrowej transformacji i wrócić do biznesowej normalności — twierdzi Damian Skendrovic, wiceprezes wykonawczy w NTT.

Jednym z największych dostawców data center w Polsce jest Atman, który nigdy nie narzekał na brak klientów. Niemniej zaraz po wybuchu pandemii odnotował rosnące zainteresowanie swoją ofertą. Popyt na outsourcing, w tym chmurę obliczeniową, wzrósł na fali popularyzacji pracy zdalnej i handlu w internecie. Firmy stanęły przed pytaniem, jak zachować ciągłość działania bez rozbudowy infrastruktury IT. Odpowiedzią są usługi chmurowe łączące bezpieczeństwo z elastycznością (gwarantują zwiększenie lub zmniejszenie mocy obliczeniowej zależnie od aktualnych potrzeb).

— Nawet banki, kojarzone ze stacjonarnym środowiskiem IT, rozważają sięgnięcie po chmurę, aby urozmaicić stosowane rozwiązania, lokalizacje i dostawców. Do outsourcingu przekonują kolejne rekomendacje użycia usług cloudowych w finansach — wskazuje Adam Dzielnicki z Atmana.

Skoro duże inwestycje zyskują na chmurze, tym bardziej jest to korzystne dla mniejszych podmiotów, np. z branży detalicznej, które z reguły dysponują skromnymi budżetami i kompetencjami w dziedzinie IT.

— Dla tradycyjnego i internetowego handlu ważne jest szybkie uruchamianie nowych środowisk i skalowalność zasobów technologicznych. Budowanie infrastruktury we własnym zakresie byłoby kosztowne i mało racjonalne — mówi Adam Dzielnicki.

Renesans outsourcingu IT w najbliższych latach pozytywnie wpłynie na całą branżę. Według najnowszego raportu PMR polscy operatorzy data center podwoją swoje zasoby do 2025 r.

Sprawdź program webinaru "Chmura obliczeniowa", 6 lipca 11:00 >>

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane