Zbiory pomarańczy mogą być najniższe od 30 lat

opublikowano: 18-04-2014, 09:54

Choroba cytrusów, którą roznosi mały owad, zdewastowała uprawy pomarańczy na Florydzie. Zbiory mogą być najniższe od 30 lat, co widać po rosnącej już cenie soku, twierdzą eksperci.

Najnowsze dane, opublikowane w kwietniu przez Departament Rolnictwa, prognozują produkcję 110 mln skrzynek pomarańczy, czyli ok. 4,95 mln ton. To o 18 proc. mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od 1985 roku, kiedy uprawy ucierpiały z powodu niespodziewanego zimna. Rekordowe zbiory zanotowano w 1998 roku, kiedy wyniosły 244 mln skrzynek.

Zobacz więcej

Notowania soku pomarańczowego od początku roku.

Cena zmrożonego soku pomarańczowego poszła w górę po publikacji prognoz Departamentu Rolnictwa, dochodząc do najwyższej wartości od dwóch lat. Sok z majowych kontraktów, najaktywniej handlowany, przez trzy kolejne sesje wzrósł aż o 7 proc. do 1,67 USD za funt. Wzrost cen stymulują także doniesienia o suszy w Brazylii, największym na świecie producencie soku pomarańczowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu