Czytasz dzięki

ZBP: klienci banków złożyli prawie milion wniosków o wakacje kredytowe

  • PAP
opublikowano: 20-05-2020, 12:22

Prawie milion wniosków o zawieszenie płatności rat, czyli tzw. wakacje kredytowe złożyły w bankach osoby prywatne i przedsiębiorcy - poinformował PAP w środę Związek Banków Polskich. W pierwszej połowie maja dynamika wniosków spadła - zaznaczono.

"Już prawie milion wniosków o zawieszenie płatności rat złożyły osoby prywatne i przedsiębiorcy w bankach. Ostatnie dwa tygodnie przyniosły spadek dynamiki składania nowych wniosków - przybyło ich niewiele ponad 50 tys." - poinformował Związek.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP
Zobacz więcej

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP Marek Wiśniewski

Z danych ZBP na 14 maja wynika, że w pierwszej połowie maja dynamika dotycząca wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych przez przedsiębiorców i konsumentów nie jest już tak wysoka jak w ubiegłym miesiącu. Całkowita liczba wniosków złożonych przez konsumentów od początku akcji prowadzonej przez banki wyniosła 855,4 tys. co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w stosunku do stanu na koniec kwietnia br. Poziom wniosków rozpatrzonych pozytywnie utrzymuje się na stałym poziomie 86 proc. - podano.

Jednocześnie banki przyjęły 109, 2 tys. wniosków od przedsiębiorców, z których 94,5 tys. zostało rozpatrzonych pozytywnie, co stanowi 86,5 proc.

"Mniejsza dynamika składania wniosków przez przedsiębiorców ma zapewne związek z uruchamianiem nowych programów pomocowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju a także wprowadzanie innych form wsparcia oraz podaniem do wiadomości publicznej harmonogramu +odmrażania+ gospodarki" – tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zgodnie z danymi ZBP liczba reklamacji złożonych od połowy marca wynosi – 9,34 tys. w ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęło ich 1,73 tys. Reklamacje stanowią niecały 1 procent ogólnej liczby wszystkich złożonych wniosków.

ZBP przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa COVID – 19 na początku marca banki uznały za pożądane podjęcie pilnych działań skierowanych do klientów banków, którzy mogą mieć w najbliższym czasie trudności w spłacie zobowiązań względem banków. Zadeklarowano, że banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych klientom indywidualnym.

"ZBP od połowy marca monitoruje proces składania wniosków o odroczenie płatności rat kredytowych. W ciągu pierwszego miesiąca złożono ponad 633 tysiące wniosków, z których rozpatrzono pozytywnie ponad 470 tysięcy z nich, czyli ok. 86 proc." – dodał Pietraszkiewicz.

ZBP podkreśla, że banki nie pobierają opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składane wnioski są rozpatrywane w trybie uproszczonym, ze względów sanitarnych w sposób zdalny, najczęściej przy użyciu najnowszych technologii. 

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane