ZEA kuszą zagranicznych emerytów przedłużonymi wizami

opublikowano: 17-09-2018, 13:48

Zjednoczone Emiraty Arabskie pozwolą obcokrajowcom uzyskać przedłużone wizy pobytowe po przejściu na emeryturę, co jest główną zmianą dotychczasowej polityki, mającą na celu zapewnienie emigrantom większego udziału w gospodarce i wspieranie długoterminowego wzrostu.

Zagraniczni mieszkańcy z całego świata stanowią ponad 80 procent populacji ZEA i od dziesięcioleci stanowią fundament tamtejszej gospodarki, pracują, kupują domy oraz wydają pieniądze w luksusowych centrach handlowych i restauracjach. Do tej pory byli jednak mile widziani tak długo, jak długo mogli pracować.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie w 2019 roku, pozwoli zagranicznym emerytom w wieku powyżej 55 lat ubiegać się o dłuższe wizy pobytowe, które mogą być odnowione po pięciu latach, podała państwowa agencja WAM. Emeryt musi jednak spełnić jeden z trzech warunków: albo mieć inwestycję w nieruchomości o wartości co najmniej 2 mln dirhamów (544,500 USD), albo oszczędności w wysokości nie mniej niż 1 mln dirhamów lub miesięczny dochód nie mniejszy niż 20 tys. dirhamów.

Kraj znad Zatoki Perskiej od kilku lat boryka się ze skutkami kryzysu wywołanego załamaniem cen ropy w 2014 r, który zdusił dochody państwa i osłabił wzrost gospodarczy. W ubiegłym roku PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadł do 0,5 proc. po skorygowaniu o inflację po tym, jak kraje zrzeszone w kartelu OPEC zgodziły się na cięcia w produkcji ropy. W 2016 r. dynamika wzrostu gospodarczego kształtowała się na poziomie 3 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu