Zespół Czeleja ruszył z kopyta

opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Resort finansów obiecał dobre dla firm zmiany w rozliczaniu faktur, a resort przedsiębiorczości ma zająć się ograniczeniem biurokracji wobec GUS-u.

W piątek odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości, którego celem jest namierzanie i usuwanie biurokratycznych barier oraz regulacji utrudniających życie przedsiębiorcom.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Udział w nim wzięli nie tylko posłowie i senatorowie, ale także przedstawiciele kilku resortów oraz organizacji przedsiębiorców. Jak informowaliśmy w tekście opublikowanym 20 czerwca, z zespołem współpracuje Ministerstwo Finansów (MF). Na piątkowym spotkaniu obecny był wiceminister finansów Paweł Gruza, który zadeklarował konkretne wsparcie dla zespołu, a więc pośrednio, dla przedsiębiorców.

— Jedną z kwestii, jaką się zajmowaliśmy, było ewentualne wydłużenie z obecnych trzech do sześciu miesięcy okresu rozliczania przez firmy faktur kosztowych. Cieszy fakt, że minister Paweł Gruza wyraził nie tylko zrozumienie dla tego postulatu, ale także stwierdził, że MF jest gotowe poprzeć wydłużenie okresu rozliczenia. Zadeklarował, że ministerstwo zawrze stosowne regulacje na ten temat w projekcie nowelizacji ustawy, który ma być przedstawiony zaraz po wakacjach — mówi „PB” Grzegorz Czelej, senator PiS, pomysłodawca i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości.

Zespół współpracuje także z resortami cyfryzacji oraz przedsiębiorczości.

— Poruszaliśmy również problem nadmiernej sprawozdawczości firm względem Głównego Urzędu Statystycznego. Uważamy, że należy zdjąć z firm np. obowiązek wysyłania do GUS takich danych i informacji, które są już w posiadaniu innych urzędów, m.in. skarbówki czy ZUS. Urząd statystyczny mógłby przecież te dane pozyskiwać od innych urzędów, co istotnie odciążyłoby przedsiębiorców. Pomysłem na załatwienie tej sprawy mógłby być tzw. Jednolity Plik Statystyczny. Wspólne prace nad nim zadeklarowały resorty przedsiębiorczości i cyfryzacji. Efekty mają być zawarte w stosownym projekcie zmian prawnych — mówi Grzegorz Czelej.

Kolejne posiedzenie zespołu planowane jest tuż po wakacjach.

— Potrzebujemy czasu nie tylko na zebranie kolejnych przykładów niepotrzebnych regulacji do wykasowania, ale także na uzgodnienie stanowisk z ministerstwami. Zależy nam na skuteczności w eliminowaniu biurokracji i zbędnych barier, a nie będzie jej bez wcześniejszych odpowiednich ustaleń z rządem. Chcemy nie tylko wskazywać i krytykować bariery, ale je skutecznie usuwać — mówi Grzegorz Czelej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy