ZEW Niedzica poprowadzi prąd po dnie jeziora

  • Materiał partnera
opublikowano: 26-11-2020, 18:15
aktualizacja: 27-11-2020, 09:45

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA rozpoczął realizację projektu „Budowa linii kablowej 15kV na dnie Zbiornika Czorsztyńskiego”.

Przedmiotem inwestycji, na którą pozyskaliśmy środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, jest budowa linii średniego napięcia 15 kV wraz z linią światłowodową oraz kontenerowych stacji transformatorowych wraz z wykonaniem adaptacji istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej – mówi Leszek Bajorek, prezes zarządu ZEW Niedzica SA.

Linia kablowa SN będzie służyć do zasilenia projektowanych stacji, natomiast światłowód posłuży do skomunikowania (wizualizacja i zdalne sterowanie) stacji z centralą ZEW Niedzica.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie ponad 12,5 km sieci energetycznej, dającej możliwość przyłączenia nowych odbiorców, w tym tzw. prosumentów. Ułożenie kabla 15 kV na dnie Jeziora Czorsztyńskiego, w połączeniu z towarzyszącym mu światłowodem, stworzy inteligentną sieć, która będzie miała możliwości automatycznej konfiguracji. Wartość całego projektu to 7,8 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi 6,5 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2020 r.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica Spółka Akcyjna to multienergetyczne przedsiębiorstwo, wytwarzające w sposób ekologiczny energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Podstawowa działalność firmy oparta jest na nowoczesnych, w dużym stopniu zautomatyzowanych mocach wytwórczych, z których zasadniczą jest Elektrownia Wodna Niedzica. Zdolność produkcyjna spółki, wyrażana łączną mocą energetyczną, kształtuje się na poziomie 100 MW, co pozwala uzyskać średnioroczną produkcję na poziomie około 100 GWh.

ZEW Niedzica SA to również dystrybutor i sprzedawca ekologicznej energii. Dysponuje w pełni nowoczesnym majątkiem sieciowym, który w połączeniu ze zdalnym systemem inteligentnych liczników zapewnia niezawodną dostawę energii odbiorcom w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane