Złoty czeka na swój czas

  • Marek Rogalski
opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Dzisiejsza konferencja Rady Polityki Pieniężnej z pewnością nie będzie tym wydarzeniem, które będzie szeroko komentowane wśród inwestorów na rynku walut.

Polityka RPP stała się w ostatnich miesiącach dość przewidywalna, ale nie stanowi to bynajmniej zachęty, aby bardziej zainteresować się złotym. Jeżeli do tego dojdzie, to z innych powodów — zyskamy na fali tzw. odprysków z poprawy postrzegania rynków wschodzących, co już zaczyna się materializować. Amerykański Fed mocniej uderzył w „gołębie” tony, co daje preteksty do realizacji nieco większej korekty ubiegłorocznego umocnienia dolara względem głównych walut. To może bardziej otwierać przestrzeń dla rynków wschodzących, jeżeli dodatkowo spełnione zostanie kilka warunków.

Pierwszy to wyciszenie sporów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Obie strony są już wyczerpane kilkumiesięcznym konfliktem i wydaje się, że zarówno Donaldowi Trumpowi, jak i Xi Jinpingowi będzie zależeć na dłuższym, niż trzymiesięcznym rozejmie i przynajmniej częściowym cofnięciu wprowadzonych w ostatnich miesiącach wzajemnych obostrzeń w handlu.

Jedną z bardziej wrażliwych na te informacje gospodarek, jest niemiecka — to sprawia, że jakiekolwiek pozytywne informacje mogą szybko przełożyć się na notowania EUR/USD i pośrednio też złotego. Drugi wątek to brexit. Niezależnie od ponownie rozpoczynającej się dzisiaj debacie w Izbie Gmin nad porozumieniem z UE, jest jasne, że uwaga będzie koncentrować się na planie „b”, czyli tym jak uniknąć „czarnego” scenariusza po 29 marca 2019 r. © Ⓟ

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu