Złoty pod ostrzałem z obu stron

opublikowano: 30-07-2019, 22:00

Kurs CHF/PLN jest najwyższy od dwóch lat, bo siła franka potęgowana jest przez słabość złotego względem euro

Rodzime banki nie notują zwiększonego napływu pozwów od klientów — posiadaczy kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie. Frank idzie jednak systematycznie w górę i temat może wrócić na tapetę, zwłaszcza jeśli dla frankowiczów korzystny okaże się wyrok TSUE w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych. We wtorek 30 lipca notowania CHF/PLN wzrosły do 3,89 zł, są o ponad 2 proc. wyższe niż na początku roku, najwyższe od dwóch lat i mniej więcej w połowie drogi między dołkiem z 2018 r. i szczytem z „czarnego czwartku” 15 stycznia 2015 r. (na zamknięciu kurs spadł do 4,29 zł, w ciągu dnia doszedł jednak do 5 zł).

Złoty znalazł się między młotem a kowadłem, bo z jednej strony frank dawno nie był tak mocny do euro, a z drugiej — nasza waluta po dobrym okresie zalicza właśnie korektę względem euro. Opinie analityków są podzielone. Eksperci JP Morgana obniżyli prognozę kursu EUR/ CHF na koniec roku z 1,09 do 1,08, a do połowy 2020 r. spodziewają się spadku notowań do 1,07. Ekonomiści z ING przewidują kontynuację umocnienia franka nawet do poziomu 1,05 do euro, bo uważają, że Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) będzie musiał pójść w ślady Europejskiego Banku Centralnego i obniżyć stopy procentowe do jeszcze bardziej ujemnego poziomu (obecnie podstawowa stopa wynosi -0,75 proc.).

Ponadto bank może napotkać na ograniczenia w przypadku interwencji na rynku walutowym, włącznie ze zdecydowaną reakcją Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, który będzie miał podstawy, by uznać Szwajcarię za kraj manipulującykursem walutowym. Na tę kwestię uwagę zwracają także stratedzy Commerzbanku, którzy dodają, że SNB jest między młotem a kowadłem ze stopami procentowymi najniższymi wśród gospodarek rozwiniętych. Specjaliści z Amundi Asset Management są natomiast przekonani, że bariera na poziomie 1,10 nie pęknie, bo zadba o to SNB.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Frank jest już bardzo drogi, biorąc pod uwagę to, jak niskie są stopy procentowe, i nie sądzę, by SNB był zadowolony z takiego stanu rzeczy. Bank wciąż ma narzędzia i zasoby, by zadziałać na rynku walutowym” — uważa Andreas Koenig z Amundi AM, instytucji, która właśnie zamknęła i odwróciła taktyczną długą pozycję we franku.

Thomas Jordan, szef SNB, wyraził już gotowość do kolejnychobniżek stóp procentowych. Andreas Koenig spodziewa się, że najpierw Szwajcarzy będą podejmować próby werbalnego doprowadzenia do osłabienia tamtejszej waluty, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, zdecydują się na równoległą do EBC obniżkę stóp procentowych. Gdyby sprawy przybrały niekorzystny dla SNB obrót jeszcze przed posiedzeniem we wrześniu, Andreas Koenig nie wyklucza niestandardowych działań już w najbliższych tygodniach. Thomas Clarke, zarządzający aktywami w firmie Williami, Blair International, uważa, że o wszystkim i tak zdecyduje rynek, bo frank jest jego zdaniem po prostu zbyt mocny.

„Właściwości franka jako bezpiecznej przystani są nie do przecenienia, ale to za mało, by przekonać nas do zakupów. Jest za drogo” — powiedział Thomas Clarke w rozmowie z agencją Bloomberg, dodając, że preferuje jena jako „safe haven”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu