Czytasz dzięki

Złoty pod presją, wciąż więcej czynników przemawia za osłabieniem

  • PAP
opublikowano: 09-07-2020, 16:49

Polska waluta znajduje się pod presją, wciąż więcej czynników przemawia za jej możliwym osłabieniem - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego Karol Pogorzelski. Jego zdaniem, krajowy rynek długu pozostaje pod wpływem niskiej podaży SPW oraz rynków bazowych.

"Generalnie złoty jest raczej pod presją - jest więcej ryzyk, które zagrażają, niż potencjalnych tematów, które mogłyby go umocnić. Do tych ryzyk należy m. in. druga fala pandemii Covid-19, ona będzie sprzyjać ucieczce od ryzykownych aktywów. Polska jest rynkiem wschodzącym, inwestorzy będą uciekać. To ryzyko rośnie. Pomijając USA, gdzie jest rozwój epidemii bardzo widoczny, to liczba zachorowań bardzo wzrosła również na Bałkanach, w Rumunii, Bułgarii" - powiedział PAP Biznes ekonomista.

"Myślę, że w pewnym momencie rynki finansowe zaczną dyskontować to, że wraz ze wzrostem zachorowań mogą pojawić się nowe restrykcje gospodarcze, które wyhamują wzrost. To nie jest bardzo odległa perspektywa, np. w Izraelu - który geograficznie nie jest od nas tak bardzo daleko - takie restrykcje ponownie pojawiły się. W USA i Australii podobnie. W Europie jeszcze nie, ale ryzyko jest duże" - dodał.

Pogorzelski zaznacza, że wciąż istnieje więcej czynników, które nie sprzyjają umocnieniu polskiej waluty.

"Program skupu aktywów przez NBP w Polsce ma większą skalę niż u naszych sąsiadów. To też rynki finansowe widzą i powinniśmy się osłabiać względem czeskiej korony czy też węgierskiego forinta" - powiedział.

"Kolejny czynnik to kredyty frankowe, banki przegrywają procesy z kredytobiorcami. Te procesy wciąż się toczą, a po odmrożeniu pewnie jeszcze trochę przyspieszą. Banki będą musiały zawiązywać rezerwy na ten cel i będą musiały kupować franki, sprzedawać walutę, żeby dokonywać przewalutowania. To nie jest gwałtowny proces, to się będzie działo przez lata, ale jest to trzeci składnik, który dokłada się do słabości złotego" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Krajowy rynek długu jest dosyć specyficzny, jest bardzo niska płynność, mamy mało podaży. Państwo finansuje się nie emisją papierów skarbowych, a obligacji BGK i PFR. Podaż obligacji skarbowych jest niska - przez cały III kw. ma wynieść ok. 5-12 mld zł, to sprzyja umocnieniu papierów" - powiedział Pogorzelski.

"Dzisiejszy switch miał bardzo niski wolumen, nie wpłynął na kształt krzywej dochodowości. Więc cały czas żyjemy niskimi podażami, które sprzyjają umocnieniu i zawężeniu spreadu do niemieckiej krzywej oraz globalnymi newsami" - dodał.

Na czwartkowym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK0722, PS0425, WZ0525, WZ1129, DS1030 i WS0447 za 1.942,135 mln zł oraz odkupiło obligacje DS1020, WZ0121, PS0421 i OK0521 łącznie za 1.904,842 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane