Złoty umocnił się w reakcji na dane o produkcji przemysłowej i PPI

Internet Securities
20-04-2006, 14:49

W marcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 16,4 proc. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są znacznie lepsze od prognoz, których średnia wynosiła 13,4 proc.

W marcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 16,4 proc. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są znacznie lepsze od prognoz, których średnia wynosiła 13,4 proc.

Inwestorzy mogli również czuć się zaskoczeni marcowymi danymi o inflacji PPI. Wzrosła ona o 0,9 proc. rok do roku, podczas gdy analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 0,5 proc. Ten, zauważalny wzrost inflacji PPI powinien uciąć spekulacje na temat możliwych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach. Spekulacji zresztą budowanych na dość kruchych podstawach.

Rynek walutowy zareagował chwilowym umocnieniem złotego na opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane. Przede wszystkim na raport o produkcji, bowiem dane o inflacji nic nie zmieniają w sytuacji makroekonomicznej. Kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły po danych o 0,5 grosza. Obecnie jednak wróciły do poziomów sprzed ich publikacji.

Jednakże korzystna wymowa jaką niosą ze sobą dane o produkcji sprawia, że w dalszej części dnia polska waluta może zyskiwać na wartości.

O godzinie 14:12 za euro trzeba zapłacić 3,8902 zł, natomiast za dolara 3,1504 zł.

(ISB/ WGI)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty umocnił się w reakcji na dane o produkcji przemysłowej i PPI