Złoty w czwartek zyskał na wartości, ale w piątek może się osłabić

opublikowano: 02-08-2007, 16:57

Nastroje na rynku walutowym nieco się poprawiły i  złoty zyskał na wartości podczas czwartkowych notowań; w piątek obligacje mogą nadal zyskiwać, ale złoty może się osłabić.

Kurs złotego wobec euro około godziny 16.15 wyniósł 3,7885 zł w porównaniu do 3,7910 zł na otwarciu w czwartek i wobec 3,7940 zł na zamknięciu w środę. Dolar kosztował 2,7720 zł wobec odpowiednio: 2,7740 zł i 2,768 zł.

"Po ostatnich burzliwych dniach w czwartek było nieco spokojniej, złoty się umacniał i osiągnął poziom 3,7850 wobec euro i wokół tego poziomu się ustabilizował" - powiedział Jacek Turczyński, dealer ABN Amro.

Rynek ze spokojem przyjął czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Podczas piątkowej sesji Turczyński spodziewa się osłabienia. "Wątpię, by ktoś otwierał przed weekendem krótkie pozycje w euro/złotym. W niedzielę prawdopodobnie Samoobrona wyjdzie z koalicji, co nie będzie sprzyjało sile złotego" - powiedział Turczyński.

W niedzielę władze Samoobrony mają zdecydować o ewentualnym opuszczeniu koalicji rządowej, co prawdopodobnie oznaczałoby konieczność przeprowadzenia nowych wyborów w ciągu kilku miesięcy.

Na rynku długu w czwartek także doszło do odbicia - rentowności nieco spadły.

"Poprawił się sentyment wokół rynków wschodzących, inwestorzy się uspokoili" - powiedział Paweł Białczyński z BRE Banku.

W piątek najważniejszym wydarzeniem dnia będą dane z amerykańskiego rynku pracy. "Jeżeli będą mniej więcej zgodne z oczekiwaniami to oczekuję dalszego wzmocnienia obligacji - stwierdził dealer BRE.

Dochodowość polskich dwuletnich papierów ok. 16.20 wyniosła 5,20 proc. w porównaniu do 5,19 proc. na otwarciu w czwartek i względem 5,15 proc. w środę na zamknięciu. W przypadku pięcioletnich było to 5,5 proc. w stosunku do (odpowiednio) 5,54 proc. i 5,53 proc., a dziesięcioletnich - 5,58 proc. wobec 5,59 proc. rano i 5,60 proc. w środę.

W środę Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu papiery za 1,4 mld zł przy popycie 2,1 mld zł. Oferta wyniosła 2 mld zł, a średnia rentowność 5,185 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Złoty w czwartek zyskał na wartości, ale w piątek może się osłabić