Złoty wzrósł dzięki pozytywnej ocenie S&P

opublikowano: 12-04-2001, 17:56

WARSZAWA (Reuters) - Złoty wzrósł znacząco w stosunku do dolara i euro dzięki zleceniom lokalnych klientów i poprawie perspektyw ratingu dla Polski przyznanego przez agencję Standard & Poor's, uważają dealerzy.

Agencja ratingowa Standard & Poor's podała w czwartek, że podwyższyła perspektywy dla obecnego długoterminowego ratingu Polski BBB+ do pozytywnych ze stabilnych. Równocześnie agencja potwierdziła wcześniejsze ratingi.

"To powinno być dobre dla złotego. Pozytywne komentarze ze strony S&P równoważą ostatnią krytykę polskiej polityki monetarnej ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju" - powiedziała Juliet Sampson, strateg walutowy z Bank of America.

OECD i MFW wezwały Narodowy Bank Polski (NBP) do obniżenia wysokich stóp procentowych, by pobudzić zwalniający wzrost gospodarczy. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła już w tym roku stopy o 200 punktów bazowych.

Analitycy sądzą, że wysokie wciąż stopy realne źle wróżą wzrostowi gospodarczemu, który prognozują w tym roku na poziomie 3,6 procent wobec 4,1 procent w poprzednich dwóch latach.

O godzinie 17.50 euro wyceniano na 3,5726 złotego wobec 3,5906 złotego na otwarciu. W ciągu dnia euro wyceniano już nawet na rekordowym w historii poziomie 3,56 złotego. Dolara wyceniano pod koniec handlu na 4,0035 złotego wobec 4,0340 złotego rano.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty wzrósł dzięki pozytywnej ocenie S&P