Złoty zaczyna rajd

Kamil Zatoński
opublikowano: 06-01-2010, 07:11

Umocnienie złotego na początku roku, to nie chwilowy wyskok. To dopiero początek. Tak wynika z ankiety „PB” przeprowadzonej wśród krajowych analityków.

Na koniec stycznia za euro trzeba będzie zapłacić 4,06 zł, za dolara 2,78 zł, a za franka 2,72 zł.

Mamy dobre wiadomości dla zadłużonych w walutach i importerów. Jarosław Janecki z Societe Generale, absolutny lider rankingu „PB, spodziewa się, że w najbliższych tygodniach kurs EUR/PLN spadnie do rocznego minimum (4,06 zł), zanotowanego na początku grudnia.
- Pierwsze dni nowego roku pokazują, że zainteresowanie inwestorów zakupem naszej waluty może przełożyć się na nieco wyraźniejsze umocnienie złotego. Prawdopodobieństwo, że złoty na koniec stycznia będzie mocniejszy w porównaniu z ostatnim dniem 2009 r. jest duże. Kluczowa dla naszego rynku walutowego będzie - jak zwykle w ostatnich miesiącach - sytuacja na giełdach. Zakładam, że w styczniu nie dojdzie do silniejszej korekty w Polsce i na giełdach zagranicznych – uważa główny ekonomista Societe Generale.

Trzech ekonomistów – Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, Maja Goettig z BPH i Mateusz Szczurek z ING – liczy, że bariera 4 zł za euro pęknie już w tym miesiącu.
- W styczniu spodziewam się umocnienia złotego na fali dobrych nastrojów na światowych parkietach, po jedynie umiarkowanych wzrostach indeksów giełdowych w grudniu. Optymizmowi inwestorów giełdowych powinny sprzyjać zaplanowane na styczeń publikacje wyników finansowych spółek w USA z IV kwartału ubiegłego roku. Mocniejszemu złotemu może też pomóc przejściowe odreagowanie ostatnich spadków kursu EUR/USD – mówi Maja Goettig.
Innego zdania jest Marek Rogalski z DM BOŚ, którzy ostrzega przed możliwością powrotu kursu euro do 4,15 zł. Przypomina, że na początku roku na rynkach zawsze jest więcej optymizmu, jednak wokół naszej waluty jest zbyt dużo zagrożeń, by móc myśleć o szansach na zejście poniżej 4 zł za euro.

Więcej – czytaj w środowym „Pulsie Biznesu”

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane