Zobacz, jak inwestują gwiazdy biznesu — siedem wywiadów o inwestowaniu

opublikowano: 27-02-2023, 18:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

„Jest tylko jeden sposób, który pozwoli ci zostać bogatym człowiekiem: wydawaj mniej, niż zarabiasz, a różnicę inwestuj”

— mawiała Ayn Rand, amerykańska pisarka, twórczyni filozofii obiektywizmu, z której ochoczo czerpali klasyczni liberałowie i libertarianie. Rada tyleż oczywista, co niełatwa w realizacji. Szczególnie obecnie, w czasach, gdy inwestowanie stało się wyjątkowo trudne. W minionym roku na rynkach działy się cuda, a raczej koszmary — straty przynosiły zarówno akcje, jak obligacje, surowce także. Wszystko przez wojnę, szalejącą inflację i hamującą gospodarkę. Ten rok też do łatwych nie należy. Początek roku dla giełdowych inwestorów był dobry, ale teraz zrobiło się nerwowo. Wraz ze zbliżającym się końcem cyklu podwyżek stóp procentowych rośnie atrakcyjność obligacji. Na rynku surowcowym tradycyjnie jest duża zmienność. Trudne warunki nie powinny jednak odstraszać od inwestowania. Przeciwnie — przy takim poziomie inflacji leniwe trzymanie pieniędzy na bankowym koncie oznacza straty. Tym bardziej że dzięki internetowi inwestowanie stało się łatwiejsze. Kupowanie akcji czy jednostek funduszy nie jest trudniejsze niż kupowanie czegokolwiek innego. Wraz z rosnącą dostępnością obniżyły się też prowizje i opłaty. Technologiczna rewolucja bardzo ułatwiła inwestowanie, ale nigdy nie zdejmie z nas decyzji, w co inwestować. Na pb.pl codziennie podpowiadamy, na czym można zarobić i jak unikać strat. Dziś oddajemy w Twoje ręce wyjątkową garść porad dla inwestorów - biznesowe gwiazdy opowiadają nam jak inwestują.

Z siedmiorgiem znanych ludzi biznesu rozmawiamy o tym, w co i dlaczego inwestują prywatne pieniądze. Z rozmów wynikają zarówno konkretne rady, co robić z oszczędnościami tu i teraz, jak też prawdy bardziej natury ogólnej, aktualne w każdych warunkach, niezależnie od wielkości portfela, celu inwestycyjnego czy skłonności do ryzyka. Gorąco zachęcam do lektury i namawiam, by wykorzystać rady biznesowych gwiazd do stworzenia własnej strategii inwestycyjnej. Nie ma tu jednej uniwersalnej odpowiedzi, bo wszystko zależy od Twojej skłonności do ryzyka, celu i możliwości. Uniwersalna jest tylko prawda, że warto na to poświeć czas, bowiem jak mawiał Andre Kostolany, europejski guru inwestowania, autor książki „Psychologia giełdy”:

„Lepiej jest siąść i godzinę pomyśleć o swoich pieniądzach, niż przez tydzień na nie pracować”

Zapraszam do przeczytania rozmów o inwestowaniu z gwiazdami biznesu w specjalnym serwisie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane