Związki z Cegielskiego nie chcą krótszego tygodnia pracy

PAP, DI
29-04-2009, 15:15

Związki zawodowe działające w spółce H. Cegielski - Poznań SA nie zgodziły się na zaproponowane przez zarząd ograniczenia czasu pracy. W maju i czerwcu pracownicy mieli pracować tylko cztery dni w tygodniu, co miało uchronić firmę od zwolnień grupowych.

Jak powiedział PAP pełnomocnik zarządu spółki Bogdan Klepas, na taki plan nie zgodziło się OPZZ, które w środę poinformowało zarząd, że nie podpisze porozumienia w tej sprawie.

Wcześniej propozycję zarządu zaakceptowały dwa z pięciu związków zawodowych działających w Cegielskim - "Solidarność" oraz "Solidarność 80".

"Bez akceptacji OPZZ nie osiągniemy porozumienia w tej sprawie. To była któraś z kolei propozycja zarządu dotycząca restrukturyzacji firmy. Po niedzieli będziemy myśleć co dalej" ľ powiedział PAP Klepas.

Kilka tygodni temu zarząd firmy przedstawił plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przewidujący zwolnienie 20 proc. załogi i zamrożenie płac na trzy lata.

Planom zwolnienia ok. 280 pracowników przeciwstawili się przedstawiciele funkcjonujących w spółce związków zawodowych.

Na mocy nowego porozumienia, w maju i czerwcu załoga miała pracować cztery dni w tygodniu. W tym czasie w maju pracownicy mieli zarobić o 20 proc. mniej, zaś w czerwcu o 15 proc. mniej.

Propozycje zarządu podyktowane są niepewną sytuacją na rynku po likwidacji polskich stoczni, które były kluczowym odbiorcą silników i agregatów produkowanych w Cegielskim.

H. Cegielski - Poznań SA jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma zatrudnia około 1.400 osób.

W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Związki z Cegielskiego nie chcą krótszego tygodnia pracy