Czytasz dzięki

Związki zawodowe Grupy Stoczni Gdynia domagają się podwyżek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-08-2005, 19:43

Związki zawodowe działające w Grupie Stoczni Gdynia domagają się od zarządów Stoczni Gdynia i Stoczni Gdańskiej, tworzących Grupę, podwyżek oraz przedstawienia w ciągu tygodnia informacji o przyszłości obu zakładów. Grożą protestami, jeśli do tego nie dojdzie.

Związki zawodowe działające w Grupie Stoczni Gdynia domagają się od zarządów Stoczni Gdynia i Stoczni Gdańskiej, tworzących Grupę, podwyżek oraz przedstawienia w ciągu tygodnia informacji o przyszłości obu zakładów. Grożą protestami, jeśli do tego nie dojdzie.

We wspólnym stanowisku związków zawodowych, przekazanym w czwartek PAP, podkreślono, że jeśli kierownictwa gdyńskiej i gdańskiej stoczni nie spełnią tego postulatu, to związkowcy będą zmuszeni podjąć "zdecydowane działania w obronie tysięcy miejsc pracy".

Lider komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Stoczni Gdynia Dariusz Adamski powiedział w czwartek PAP, że w razie potrzeby, związki wykorzystają wszystkie możliwe formy protestu - od sporu zbiorowego z pracodawcą, po strajk włącznie.

"Od wielu miesięcy lawinowo odchodzą ze stoczni pracownicy z produkcji o najwyższych kwalifikacjach zawodowych ze względu na niskie wynagrodzenie za wykonywaną pracę i niemożność utrzymania rodzin" - głosi oświadczenie związków zawodowych funkcjonujących w Stoczni Gdynia i Stoczni Gdańskiej.

Według Adamskiego, do czerwca tego roku wypowiedzenia ze Stoczni Gdynia złożyło ok. 300 osób, głównie spawacze i monterzy.

Związkowcy obawiają się, że dalszy odpływ pracowników z obu zakładów spowoduje, że nie będzie możliwa realizacja zawartych kontraktów i w konsekwencji może dojść do upadłości Grupy Stoczni Gdynia, która "pociągnie za sobą nieobliczalne skutki społeczne".

"Bo przecież Stocznia Gdynia i Stocznia Gdańska to nie tylko nazwa firmy, to przede wszystkim ludzie, wielotysięczna załoga stoczni, a także firm kooperujących. Upadek Grupy Stoczni Gdynia to śmierć dla regionu Pomorza (...). Uważamy, że w obecnej sytuacji, kiedy na całym świecie jest ogromne zapotrzebowanie armatorów na budowę statków to, co się dzieje w naszych stoczniach, jest sabotażem gospodarczym" - twierdzą działacze związkowi.

Adamski wyjaśnił, że podczas ewentualnych rozmów z zarządami obu stoczni związkowcy będą domagać się m.in. podwyżek, które mogłyby powstrzymać stoczniowców przed odejściem z pracy. "W naszej stoczni od pięciu lat nie było żadnych regulacji płac" - podkreślił.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się skontaktować z prezesem Grupy Stoczni Gdynia SA Jerzym Lewandowskim, będącej 100-procentowym akcjonariuszem Stoczni Gdańskiej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane