Zwrotne wsparcie dla firm z regionów

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

Kolejne województwa startują z instrumentami finansowymi, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy z sektora MSP. Samorządy uruchamiają je wspólnie z BGK.

Szlak przetarło Pomorze. Zarząd województwa na początku października podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), dzięki której do mikro-, małych i średnich firm z regionu trafi 430 mln zł w postaci kredytów, pożyczek, poręczeń oraz inwestycji kapitałowych. Na mocy tego dokumentu unijne pieniądze zasilą Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+. Województwo było pierwszym samorządem, który z pomocą państwowego banku uruchamia finansowanie zwrotne z nowej perspektywy unijnej. — Szacujemy, że tylko w tzw. pierwszym obrocie zakontraktowane fundusze trafią do około dwóch tysięcy firm i posłużą przede wszystkim wzmocnieniuich konkurencyjności — ocenił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Druga była Wielkopolska. Dzięki umowie podpisanej przez zarząd województwa i BGK regionalne firmy z sektora MSP dostaną 516 mln zł w postaci pożyczek oraz poręczeń.

— Podpisanie umowy z BGK jest kontynuacją strategii, którą Wielkopolska realizuje od ponad siedmiu lat, wspierając rozwój społeczno-gospodarczy regionu za pomocą zwrotnych form finansowania, w tym inicjatyw JEREMIE i JESSICA w ramach WRPO 2007-2013. Nowe fundusze w obecnej perspektywie będą stanowiły dodatkową dźwignię dla rozwoju przedsiębiorstw — zaznaczył Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Zbudować system

W ślad za Pomorzem i Wielkopolską poszły kolejne województwa, m.in. Pomorze Zachodnie i Podlasie. Pod koniec listopada do tego grona dołączyły również Dolny Śląsk, Podkarpacie i Lubelskie.

— Zarząd województwa lubelskiego dokonał wyboru czterech projektów, które utworzą tzw. fundusz funduszy. Menedżerem jest BGK, który wyłoni pośredników finansowych, a ci natomiast będą oferować wsparcie przedsiębiorstwom i osobom planującym rozpocząć działalność gospodarczą. Pozwoli to objąć wsparciem na terenie naszego województwa tysiące przedsiębiorstw, a także osoby dopiero startujące w biznesie — powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. A to nie koniec — swój akces zapowiedziały kolejne województwa.

— Wspólnie z regionami i BGK chcemy zbudować efektywny system wsparcia zwrotnego w Polsce. Jest to szczególnie istotne z uwagi na możliwe ograniczenia w budżecie UE po 2020 r. — zwraca uwagę Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju. — Korzyści z realizacji przedsięwzięć prorozwojowych w formule zwrotnej są oczywiste, dlatego zależy nam na zwiększeniu stopnia wykorzystania instrumentów finansowych i możliwie jak najszerszym ich zastosowaniu. Przełoży się to też na efektywniejsze i szybsze inwestowanie funduszy 2014-20 — dodaje Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Od ekologii po miejsca pracy

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dystrybuował fundusze poprzez sieć pośredników finansowych w regionach oraz za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy, korzystając z doświadczenia w organizowaniu takiej formy wsparcia zdobytych w perspektywie 2007-13. Wybrane podmioty będą oferować wsparcie przedsiębiorcom i osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym osobom bezrobotnym. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z szerokiej gamy produktów finansowych, m.in. poręczeń, mikropożyczek, pożyczek obrotowo-inwestycyjnych, pożyczek inwestycyjnych i pożyczek na wdrożenie wyników działalności B+R i wejść kapitałowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane