Zyski blue chipów poszły w dół

Adam Torchała
opublikowano: 24-11-2019, 22:00

Największe polskie spółki zarobiły w III kwartale o jedną piątą mniej niż przed rokiem

Wchodzące w skład indeksu WIG20 spółki — tzw. blue chipy — wypracowały w III kwartale łącznie 6,37 mld zł zysku netto. To o 19,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Biorąc pod uwagę 12-miesięczną sumę kroczącą, która pozwala odsezonowić wyniki, zyski w WIG20 sięgnęły po minionym kwartale 29,2 mld zł. To najniższy wynik od III kwartału 2017, a więc równo dwóch lat. Trend spadkowy rozpoczął się po dobrym IV kwartale 2017 r., gdy 12-miesięczna suma zysków sięgnęła aż 34 mld zł (biorąc pod uwagę obecny skład WIG20).

Paliwowe obciążenie

Największy wpływ na obniżenie sumy zysków w indeksie miała branża paliwowa. Sam Orlen w III kwartale 2019 r. zarobił o 0,80 mld zł mniej niż rok wcześniej. Po 0,5 mld zł od siebie dołożyły także PGNiG oraz Lotos. Kwartalny zysk netto paliwowego tria spadł więc z 3,25 mld zł przed rokiem do 1,42 mld zł obecnie.

W życie weszła m.in. opłata paliwowa, w branże uderzyły też niższe ceny surowców energetycznych — ropy i gazu oraz paliw. Ten ostatni czynnik wprowadza sporo zamieszania, bo o ile np. zysk netto Orlenu mocno spadł (m.in. z powodu przeszacowania zapasów i spadku przychodów), o tyle EBITDA LIFO — najważniejszy wskaźnik dla spółki — rok do roku wzrosła. Wyniki Lotosu — mocniej zaangażowanego w wydobycie — pogorszyły się zarówno na poziomie netto, jak i EBITDA LIFO.

Najmocniej spadki cen surowców energetycznych odczuło jednak PGNiG, które w III kwartale ledwo uchroniło się przed stratą (zysk sięgnął ledwie30 mln zł). Na Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii średnia arytmetyczna cena gazu ziemnego w trzecim kwartale 2018 r. wyniosła 112,21 zł/MWh, natomiast w trzecim kwartale 2019 r. tylko 51,20 zł/ MWh. Tak duży spadek ceny — aż o 54 proc. — nie był notowany od 2015 r.

JSW i KGHM w różne strony

Oprócz paliwowej trójki spadki zysków zanotowało jeszcze sześć spółek z indeksu WIG20. Najgorzej w tym gronie wypadła Jastrzębska Spółka Węglowa, której zysk skurczył się z 347 mln zł do 153 mln zł. Wpływ na tę zmianę miała m.in. niższa sprzedaż węgla i koksu, przy niewielkim tylko wzroście ceny węgla koksującego i sporym wzroście kosztów związanych głównie ze świadczeniami pracowniczymi i administracją. Pozostałe spółki z niższym zyskiem to PZU, CD Projekt, LPP, Alior oraz Tauron. Poprawę na poziomie netto w III kwartale zanotowała jedenastka blue chipów. Wzrost wyników nie był jednak tak okazały jak spadek we wspominanych spółkach. Największą poprawę zanotował KGHM, którego zysk wzrósł z 363 mln zł przed rokiem do 695 mln zł w III kwartale 2019 r. — czyli o 332 mln zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku KGHM zmieniłasię przyczyna wzrostu. O ile w I półroczu 2019 spółka poprawiała się m.in. dzięki wzrostowi wolumenów, o tyle w III kwartale poprawa rok do roku bazowała przede wszystkim na różnicach kursowych.

Banki rosną mimo TSUE

Drugie miejsce pod względem nominalnego wzrostu zysku przypadło PKO BP (+187 mln zł), nominalną poprawę zysków kontynuuje jednak cały sektor bankowy. Banki swoją skalę zwiększały przede wszystkim dzięki poprawie wyniku odsetkowego, gdzie motorem napędowym okazuał się wolumen kredytów. Zdecydowanie słabiej na tle odsetek prezentuje się sekcja prowizyjna, gdzie wzrost jest symboliczny. Mimo to w ujęciu procentowym zyski mBanku, PKO BP i Santandera wzrosły dwucyfrowo, Pekao poprawiło się zaś o 8 proc. III kwartał dla sektora był jednak specyficzny. Wyniki banków obciążyły bowiem rezerwy związane z tzw. małym TSUE, które u piątki z indeksu WIG20 sięgnęły 215 mln zł. Najmocniej z tego powodu ucierpiały wyniki Aliora, u którego rezerwa w III kwartale wyniosła aż 102 mln zł. Alior był także jedynym bankiem z indeksu WIG20, który nie poprawił wyniku rok do roku — instytucję, oprócz TSUE, trawią problemy z portfelem kredytów korporacyjnych. Sam Alior jest jednak stosunkowo mały na tle pozostałej czwórki i jego spadek zysku aż o blisko 30 proc. miał niewielki wpływ na sumę wypracowaną przez cały WIG20.

W poszukiwaniu przełomu

Zyski poprawiły także telekomy, na poziomie netto wynik Orange, Play i Cyfrowego Polsatu okazał się o 182 mln zł wyższy niż przed rokiem. Branża zakopała topór wojenny i zaciera ręce na perspektywę wzrostu cen usług telekomunikacyjnych. Na korzyść spółek działa także rosnąca popularność abonamentów kosztem tzw. prepaidów.

Zgoła odmienne nastroje panują zaś u producentów odzieży. O ile CCC poprawiło się względem zeszłego roku o 9 mln zł, to jednak na poziomie netto było jedyną spółką w WIG20, która zanotowała stratę. Spółce ciąży m.in. zbyt szybka ekspansja i nieudana próba wyjścia na zachód. Powodów do radości nie mają także akcjonariusze LPP, właściciela m.in. marki Reserved. Zysk spółki w III kwartale 2019 roku okazał się o 72 mln zł (czyli 79 proc.) niższy niż przed rokiem.

Rosnące zyski spółek to jeden z fundamentów wzrostu notowań indeksów. Spadkowy trend w tej kwestii to negatywna informacja dla byków z ul. Książęcej, warto jednak pamiętać, że dla notowań giełdowych ważne bywają oczekiwania co do przyszłości, a nie tylko przeszłe wyniki. Dla WIG20 kluczowe branże to banki oraz paliwa. Pierwsza regularnie poprawia wyniki, wisi nad nimi jednak kwestia kredytów indeksowanych i problemów niektórych dużych członków systemu bankowego. Natomiast drugiej z branż coraz mniej sprzyja otoczenie makro. O przełom w łącznych zyskach blue chipów w najbliższym czasie może być zatem trudno.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu