10 najbardziej perspektywicznych branż z rynków wschodzących

05-10-2010, 11:51

Większość inwestorów pozytywnie postrzega perspektywy rynków wschodzących. Nie bez powodu.

Główne indeksy z krajów BRIC wzrosły w ciągu ostatniej dekady o 525 proc. W tym czasie giełda amerykańska zanotowała wręcz spadek. Tymczasem prognozy MFW mówią, że wzrost gospodarczy emerging markets będzie w tym roku trzykrotnie wyższy niż w krajach rozwiniętych.

Jak wybrać najlepsze okazje inwestycyjne na rynkach wschodzących – w tym na łamach cnbc.com pomaga zarządzający funduszy hedgingowych Tim Seymour.

10. Spółki nawozowe z Ameryki Południowej
Nawyki żywieniowe w krajach rozwijających się szybko ewoluują. Wzrost zapotrzebowania na eksport płodów rolnych z Brazylii doprowadził do niedoborów nawozów w tym kraju.

9. Latynoamerykańscy deweloperzy
Rynki nieruchomości szybko rosną m.in. w Brazylii i Meksyku. Popyt na mieszkania napędza wzrastające zatrudnienie i rosnące płace.

8. Chińskie dotcomy
Chiński rynek Internetu jest największy na świecie. 70 proc. udział w nim ma Baidu. Spółka, podobnie jak jej dwóch największych lokalnych konkurentów – Sina i Sohu, jest notowana na giełdzie nowojorskiej.

7. Azjatyccy producenci elektroniki
Wraz z odżywającym popytem na dobra konsumpcyjne warto zainteresować się producentami elektroniki ze wschodzących rynków azjatyckich. Wkrótce poprawę wyników zanotować powinny LG Display oraz Taiwan Semiconductor.

6. Latynoskie i wschodnioeuropejskie koncerny medialne
Telewidzom z Ameryki Łacińskiej nie wystarczą już dubbingowane seriale z USA. Lukę rynkową zapełnić próbują wyrastające jak grzyby po deszczu lokalne koncerny medialne. Do najbardziej perspektywicznych zaliczyć można działającą na rynkach byłego ZSRR muzyczną CTC Media oraz największego nadawcę meksykańskiego Televisa.

5. Górnictwo metali szlachetnych w RPA
Pomimo rozwijania innych gałęzi południowoafrykańskiej gospodarki złoto i platyna utrzymują największy udział w krajowym eksporcie. Na giełdzie nowojorskiej notowane są Anglogold Ashanti, Gold Fields oraz Harmony Gold Mining.

4. Wydobycie ropy w Rosji
Rosja to drugi co do wielkości eksporter ropy naftowej po Arabii Saudyjskiej. Na giełdzie londyńskiej notowane są akcje Gazpromu, Rosneftu i Łukoila.

3. Outsourcing w Indiach
Po trzech dekadach rozwoju branża outsourcingowa w Indiach osiągnęła wartość 60 bln rocznie. Jednak teraz za sprawą boomu w lokalnej branży high-tech i przemyśle klientami firm outsourcingowych coraz częściej zostają także przedsiębiorstwa z Indii.

2. Chińskie sieci komórkowe
Sieć komórkowa China Mobile zdobyła niedawno 500 – milionowego klienta. Największa w Państwie Środka, a także na świecie sieć ma jednak silną konkurencję ze strony China Telecom oraz China Unicom.

1. Brazylijski sektor bankowy
Korzystna struktura wiekowa społeczeństwa Brazylii, siła kapitałowa oraz słabość konkurencji z krajów rozwiniętych – to wszystko przemawia za instytucjami brazylijskimi. Ostatnio mające siedzibę w Sao Paulo Itau Unibanco wyprzedziło Citigroup i Goldman Sachs pod względem wartości zrealizowanych umów submisji usługowej obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 10 najbardziej perspektywicznych branż z rynków wschodzących