313 mln zł dla Wielkopolski w ramach inicjatywy JESSICA

PAP
opublikowano: 29-04-2009, 16:40

313 mln zł trafi do Wielkopolski w ramach inicjatywy JESSICA. Władze województwa wielkopolskiego podpisały w środę w  Poznaniu umowę w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI).

Inicjatywa JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas) to Wspólne Europejskie Wsparcie na rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich. Jest wspólnym przedsięwzięciem KE, EBI oraz Banku Rozwoju Rady Europy (CEB), mającym na celu wspieranie inwestycji służących zapewnieniu zrównoważonego rozwoju na obszarach miejskich.

Przedsięwzięcie to przewiduje stworzenie specjalnych funduszy rozwoju miejskiego lub funduszy powierniczych, zasilonych środkami strukturalnymi, których zadaniem będzie wspieranie projektów realizowanych w ramach zintegrowanych planów rozwoju miejskiego.

Wielkopolska jest pierwszym regionem w Polsce i drugim w Europie, który uruchamia ten instrument finansowy.

äW Europie jest duże zainteresowanie tym instrumentem, bo wyzwania przed jakimi stoją miasta europejskie są ogromne. Wyobrażamy sobie, że w najbliższych latach to miasta będą w Polsce i Europie tą główną siłą napędzającą rozwój, a w miastach wciąż jeszcze mamy wiele problemów do rozwiązania. Mam nadzieję, że teraz zacznie się intensywna praca nad przygotowaniem projektów, które będą realizowane w ramach JESSICA. Liczę, że pozostałe regiony w kraju pójdą śladem Wielkopolskiö ľ powiedziała w Poznaniu Danuta Huebner - komisarz UE ds. polityki regionalnej.

W celu wdrożenia inicjatywy zostanie utworzy fundusz powierniczy, który za pośrednictwem Funduszy na rzecz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) będzie finansował partnerstwa publiczno-prywatne oraz inne projekty rozwoju obszarów miejskich, m.in. projekty w zakresie infrastruktury miejskiej, w tym m.in. z zakresu transportu, gospodarki wodno-ściekowej, energii oraz dziedzictwa kulturowego - dla celów turystyki, rozwoju nieużytków poprzemysłowych, przestrzeni biurowych dla sektora MSP, IT i sfery R&D (badania i rozwój) oraz budynków uniwersyteckich.

Jak powiedział marszałek wielkopolski Marek Woźniak, w przypadku projektu JESSICA, w odróżnieniu od poprzednich programów, wsparcie projektów nie będzie miało formy jednorazowych grantów, lecz zwrotnych pożyczek i gwarancji, dzięki czemu środki zarządzane przez fundusz powierniczy będą mogły być wielokrotnie wykorzystane.

äJESSICA to instrument finansowy, który umożliwia wielokrotne powielanie pieniędzy z puli początkowej i jest przeznaczony na realizację różnych przedsięwzięć związanych z rewitalizacją miast. Pieniądze po wykorzystaniu wracają do funduszu i są dystrybuowane ponownie. Uczestniczące w nim podmioty korzystają z pieniędzy, ale muszą je w znaczącym stopniu oddać na rzecz innych - to instrument w rodzaju perpetuum mobile. Nie skończy się równo z okresem finansowania w 2013 roku, tylko będzie trwał dalej i żył swoim życiemö ľ powiedział Woźniak.

Jak dodał, dzięki inicjatywie JESSICA województwo wielkopolskie przyspieszy absorpcję środków z Funduszy Strukturalnych.

Uruchomienie instrumentu JESSICA stwarza również możliwość dostępu do specjalistycznej wiedzy w zakresie finansowania i zarządzania wyspecjalizowanych instytucji, takich jak EBI i CEB.

Jak poinformowali w środę przedstawiciele EBI, do podpisania podobnych umów przygotowują się właśnie kolejne polskie samorządy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 313 mln zł dla Wielkopolski w ramach inicjatywy JESSICA